Bu hafta çok önemli bir dosyayı ele alacağız, Glisemik İndeks. Glisemik İndeks, karbonhidratların kandaki glikoz düzeylerine olan etkisini ölçme sisteminin adıdır. Diyabetliler için hangi besinlerin daha uygun olduğu araştırılırken, 1980 yılında Toronto Üniversitesi’nde Dr. David Jenkins ve meslektaşları tarafından ortaya çıkartılmıştır.

🔸Karbonhidratlı gıdaların yenmesiyle, sindirim süreci başlar. Buna bağlı olarak kanda glikoz seviyesi yani kan şekeri yükselişe geçer. Farklı besinlerde bulunan karbonhidrat çeşitleri, kandaki şeker oranını farklı miktarlarda yükseltmektedir. Glisemik İndeksi düşük gıdalardaki şeker kana yavaş yavaş karışırken, glisemik indeksi yüksek gıdalar kan şekerini hızla yükseltip, sonra da hızla düşürürler. Bu yükselmenin hızı ve dozu alınan karbonhidratın türüne, kişinin şeker hastası olup olmamasına bağlı olarak değişmektedir. Gıda Dedektifi olarak 2 ay önce başladığımız projemizde, özellikle mısır şurubu yani Glikoz ve Fruktoz şurubu içeren gıdaları tespit edip, size ulaştırmaya başladık. Burada temel amaç, kan şekerini hızla yükselten ve genellikle karaciğerde yağ olarak depolanan ve akabinde birçok hastalığın temelinde yatan bu şeker türünden uzak durmaktı☝️
🔸Bugün gelinen noktada, sadece paketli gıdalarda değil, yediğimiz meyve, sebze, kuruyemiş vb. her gıdadan aldığımız şekerin türü ve niteliğini araştırmaya devam edeceğiz👍 Böylelikle, yediğiniz her tür gıdanın glisemik indeksini öğreneceksiniz ve kan şekerinizi daha yavaş yükseltecek ve sizi uzun süre tok tutacak sağlıklı gıdaları daha yakından tanıyacak ve sağlıklı yaşama bir adım daha yaklaşacaksınız.