Sakız ve Şekerleme

Big Babol


Bu paylaşım 12 Eylül 2017 tarihinde Gıda Dedektifi Instagram hesabında yayınlanmıştır. Orijinal gönderiye ulaşmak için;
https://www.instagram.com/p/Bqk1-qIAoFj

GIDA DEDEKTİFİ

Çocukların her gördüğünde istediği, hatta görmese bile aklına geldiği anda ağzının sulandığı, çoğu zaman marketlerde alalım diye tutturdukları ve genellikle ufak boyutları, renkli ambalajları ve “naneli” veya “meyveli” içeriklerinin bize verdiği “zararsızdır” hissiyatından dolayı tüketimini engelleyemediğimiz; Sakızlar. Artık, neredeyse yüzlerce çeşidi olan sakızlarla ilgili incelemeye, özellikle “çocuklara” yönelik olduğu firma tarafından da web sitesi ve reklamları dahil olmak üzere birçok mecrada vurgulunan bir ürünle başlıyoruz; Big Babol.

💬Big Babol, %68 oranında şekerden oluşuyor. Buna ek olarak, Glikoz şurubu eklenmiş, oranını bilmiyoruz. Ürüne ismini veren “Çılgın” meyveler, üründe sadece %1 oranında meyve suyu olarak yer alıyor. Şaşırdık mı❓ Peki bu üründe başka neler var❓Hızlıca önemli kısma geçelim, malum konu ciddi, yerimiz az. Bu üründe, iki tane önemli madde var. Birisi, E904 yani Şellak. Diğeri, E133 yani Brilliant Blue.

Şellak, Coccus lacca isimli böceğin salgı maddesidir. Bu böcek Hındistan ve Güney Asya’da yetişen Palas ağaçlarında beslenir. Kanatlıdır. Yapıştıkları ağacın kabuklarını delerek içinden özsuyunu emer. Kendilerini düşmanlardan korumak için bu kaplayıcı maddeyi salgılarlar. Şellak, ilaç sektöründe tablet ilaçlar ve gıda sektöründe draje ve bonbon çikolata tarzı maddelerde parlatıcı olarak kullanılır. Bu işlemlerde kullanılan şellak içerisinde böceğin ezilmiş parçaları bulunabilir.

Brilliant Blue, petrolden elde edilen aromatik hidrokarbonların kullanımıyla üretilen mavi renkli sentetik bir boyadır. Brilliant Blue FCF kanserojendir, nörolojik bozukluklara ve üreme bozukluklarına, çeşitli alerjilere, döküntülere, nefes alma ve yutkunma güçlüklerine sebebiyet vermektedir. Bazı hastalarda astımın tetikleyicisi olabilmektedir. Çocukların tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bu madde, Belçika, Fransa, Almanya, İsviçre, İsveç, Norveç ve Avusturya’da yasaklanmıştır. Bu iki maddeden özellikle E133 “Çocukların tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmeyen” bir madde olup, birçok ülkede yasaklanmıştır. Fakat, Big Babol “Çocukların en sevdiği sakız” olarak halen Türkiye’mizde övünebilmektedir. Bu bilgiler eşliğinde yorum sizin🖊Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri