Uzun yıllardır raflarda olan, en eski Tam Buğday unlu Bisküvilerden biri Eti Burçak. Standart ambalajı olan 140 gr.’lık ambalajında satılmakta olup, son dönemlerde farklı ürün çeşitleri de piyasaya sürülmüştür. Biz, 140 gr.’lık standart ambalaj üzerinden inceleme yapacağız.

🔸Tam Buğdaylı bisküvi çeşidi olan Eti Burçak içeriğinde %24 oranında Tam Buğday unu mevcuttur. Yani 140 gr.’lık bir ambalajda 33,6 gr. Tam buğday unu kullanılmıştır. Fakat, dikkat çekmek gerekir ki, ürünün tek tahıl kaynağı Tam Buğday unu olmamakla birlikte, daha fazla oranda Buğday unu üründe mevcuttur☝ Bu da üründeki lif oranını düşürmektedir. Ürün içeriğinde üçüncü sırada ise Bitkisel yağlar bulunmakta olup, Palm (pakette Hurma yazılmış), Soya, Ayçiçek ve Pamuk yağları kullanılmıştır. İçerikte sonraki kısımda Şeker ve Glikoz-fruktoz şurubuna rastlıyoruz☝
🔸Bu haliyle, ürünün 131 gr.’lık tek paketinde 28,55 gr. Şeker bulunmaktadır☝ Bunun büyük bir kısmı sofra şekeri olup, bir kısmı da Glikoz-fruktoz şurubudur. Öyle ki, Eti Burçak’ın tek bir paketi, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği günlük şeker tüketimi olan 25 gr’ı tek başına aşmaktadır. Ayrıca, ürünün tek bir paketi 590 kcal enerji içermektedir☝ Bu da bireylerin kabul edilen günlük enerji ihtiyacı olan 2000 kcal’nin yaklaşık %30’unu karşılamaktadır. Bu enerjinin çoğunluğu karbonhidrat kaynaklıdır☝ Ürünün tüketiminin, bu sebeplerle daha kontrollü olması ve porsiyonlarının küçültülmesi kan şekeri dengesinin gözetilmesi ve sağlıklı yaşam adına sağlanmalıdır. Buna ilave olarak, ürünün tek bir paketinde 22,1 gr. Yağ bulunmaktadır. Lif oranı ise 6,5 gr.’dır.
🔸Ürünün tek paketini tüketen 70 kg. ağırlığındaki bir bireyin, aldığı 590 kcal enerjiyi yakması için, 1 saat boyunca durmadan Futbol oynaması gerekmektedir. Alınan bu enerji, aynı zamanda 2 saat durmadan yürüyüş yapılarak, ancak tüketilmektedir. İçerdiği yüksek şeker ve glikoz-fruktoz şurubu sebebiyle, bu ürünü tüketen bireylerde, bahsettiğimiz süre içerisinde kan şekeri yükselmiş ve yeniden düşmüş olacak, bu haliyle henüz alınan enerji yakılmadan yeniden acıkmış duruma gelinecektir. Sonrasında tüketilecek sağlıklı yiyecekler ve lif oranı yüksek gıdalar vücudun kan şekeri dengesinin yeniden sağlanmasında yardımcı olacaktır👍
🔍İçindekiler, Buğday Unu, Tam Buğday Unu (%24), Bitkisel Yağ (Palm, Soya, Ayçiçek, Pamuk), Şeker, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Asit Pirofosfat), Glikoz-Fruktoz şurubu, Yumurta, Malt Ekstraktı, Kepek, Peyniraltı suyu tozu, Süt tozu, Tuz, Aroma vericiler, Emülgatör (Sodyum Stearol 2-Laktitat)
🔍Eti Burçak Besin Değerleri
👉Enerji 450 kcal
👉Şeker 21,8 gr.
👉Yağ 16,9 gr.
👉Protein 6,2
👉Lif 5 gr.
🔸Besin Değerleri 100 gr. için verilmiştir.