Süt ve Sütlü İçecekler

İçim Fit Protein Süt


Çokça sorulan Protein sütlerden birini inceliyoruz; İçim Fit Protein Süt. Ürün 500 ml.’lik plastik şişelerde satılıyor. Ürün ambalajının ön yüzünde 30 gr. Protein vurgusu ve %0,1 Yağ ifadesi dikkat çekiyor. Burada ilginç bir detayı belirtelim. 30 gr. Protein beyanı 500 ml.’lik şişenin tamamı için verilmişken,yağ oranı yüzdelik şekilde beyan edilmiştir. Tabii firma burada ürününü övmeye, olumlu yönleriyle dikkat çekmeye çalışmaktadır. Fakat tüketiciye beyan edilen bu bilgilerde tutarsızlık olmamaldır. Öyle ki, eğer %0,1 yağ yazılıyorsa, aynı mantıkla %6 protein yazılmalıdır. Bu haliyle ürünün 100 ml.’de 6 gr. Protein içerdiğini belirtelim.

Ürünün içeriğine baktığımızda Yağsız inek sütüne ilave olarak süt proteini içerdiğini görüyoruz. Çikolatalı olarak beyan edilen üründe %0,5 yani binde 5 oranında çikolata bulunuyor. Bundan 2 yıl önce yaptığımız ilk incelemede ürünün %2 oranında Çikolata içerdiğini yazmıştık. Yani o dönemden bugüne üründeki çikolata oranı %2’den %0,5 oranına %200 oranında azaltılmıştır. Çikolatanın içeriği ise etikette belirtilmemiştir. Üründe ayrıca laktaz enzimi bulunuyor. Yani bu ürün de laktozsuz süt olarak satılıyor. Üründe ilave şeker bulunmuyor fakat tatlandırıcı olarak Sukraloz içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle ürünün gerek laktozun glikoz ve galaktoza parçalanması gerekse tatlandırıcı içermesi sebebiyle gayet tatlı tatacağını tahmin etmek zor değildir. Üründe ayrıca stabilizör kullanıldığını belirtelim.

Bu haliyle tek su bardağı ürünün 112 kcal enerji verdiğini söyleyelim. Ürünün tek bardağında 12,5 gr. Karbonhidrat ve 15 gr. Protein bulunuyor. Bu haliyle ürünün tek bardağı günlük protein ihtiyacının %47’sini karşılamaktadır. Ürünün ayrıca tek bardakta 375 mg. Kalsiyum içerdiğini de belirtelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Yağsız inek sütü, Süt Proteini, Çikolata (%0,5), Stabilizör (Gellan gam), Laktaz enzimi, Tatlandırıcı (Sukraloz)
🔎İçim Fit Protein Süt Besin Değerleri
👉Enerji 112 kcal
👉Karbonhidrat 12,5 gr.
👉Yağ 0,25 gr.
👉Protein 15 gr.
👉Kalsiyum 375 mg.
📌Not: Besin Değerleri 1 su bardağı (250 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri