Bisküvi ve Kurabiye

Eti Burçak Sultani


Geçtiğimiz günlerde, Eti Burçak incelemesi yapmış, içeriğinde İlave sofra şekeri ve Glikoz-fruktoz şurubu olduğundan bahsetmiştik. Daha sonra bize sorulan bazı ürünler oldu, onlardan birisi Eti Burçak Sultani çeşidi. Etiket ismiyle “Üzümlü Kepekli Bisküvi”. Ürün, 123 gr.’lık standart paketinin yanısıra, Üçlü ve Dörtlü paketlerde satılmaktadır.

İsminin içeriğine bakarsak, “Üzümlü” ve “Kepekli” bir Bisküvi olan Sultani’de; %8 oranında kuru üzüm ve Tam Buğday ununda %2,8 oranında Kepek olduğunu görüyoruz. Bu haliyle, ürünün tek paketinde 9,8 gr. Kuru üzüm bulunmaktadır. Üzüm yüksek miktarda Glikoz içeriği olan bir meyvedir. Bir basit şeker olan Glikoz, Üzüm şekeri olarak da bilinmektedir. Öyle ki, kuru üzümün 100 gramında 60 gr. Şeker yani Glikoz bulunmaktadır. Buna göre, ürünün bir paketindeki kuru üzümden yaklaşık 6 gr. doğal Glikoz şekeri geldiğini söyleyebiliriz. Fakat Besin Değerlerine baktığımızda ürünün tek paketinde 26,7 gr. Şeker olduğunu görüyoruz☝ Yani üründe kuru üzümden gelen doğal şeker haricinde 20 gr. ilave şeker var. Bu da yaklaşık 5 tane küp şekere denk gelmektedir☝Fakat üründe Glikoz-Fruktoz şurubu bulunmuyor👍

Ürün %18,4 oranında Tam Buğday ununa ilave olarak Buğday unu içermektedir. İçeriğinde Bitkisel yağ olarak Palm, Soya, Ayçiçek ve Pamuk yağları olduğunu görüyoruz. Bunun haricinde Kabartıcılar, Malt Ekstraktı, Tuz ve Aroma verici bulunmaktadır.

Ürün bu haliyle, tek paketinde 574 kcal enerji barındırmaktadır☝ Tek pakette 26,7 gr. Şeker olduğunu söylemiştik, bunun haricinde 8,11 gr. Protein ve 5,78 gr. Lif içermektedir. Ürünün yağ oranı Tek pakette 21,6 gr. olup, bunun 11,8 gr.’lık kısmı Doymuş yağdır☝Bu haliyle, ürünün Yağ ve Şeker oranındaki yükseklik ile lif oranının içerdiği Karbonhidrat oranına göre düşük olması sebebiyle diyetinize uygun sınırlı porsiyonlar halinde tüketilmesi faydalı olacaktır.

🔍İçindekiler; Buğday unu, Tam Buğday unu (%18,4), Bitkisel yağ (Hurma, Soya, Ayçiçek, Pamuk), Şeker, Kuru üzüm (%8), Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat),Malt ekstraktı, Tuz, Aroma verici
🔍Eti Burçak Sultani Besin Değerleri
👉Enerji 467 kcal
👉Yağ 17,6 gr.
👉Şeker 21,7 gr.
👉Protein 6,6 gr.
👉Lif 4,7 gr.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri