Süt ve Sütlü İçecekler

İçim Çikolatalı Pastörize Süt


Bu paylaşım 2 Ekim 2017 tarihinde Gıda Dedektifi Instagram hesabında yayınlanmıştır. Orijinal gönderiye ulaşmak için;
https://www.instagram.com/p/BZvHtQ_Fewn/

gıda dedektifi

Son günlerde DM’lerde çok sorulan ürünlerden biri de; İçim Çikolatalı ve İçim Çilekli sütler. Özellikle rastladığımız reklamlarında Gerçek Çikolata ve Gerçek Çilek içerdiği belirtilen bu ürünlerin içeriğini gördüğünüzde #AslındaReklamlar serimizin neden bu kadar önemli olduğunu ve reklamların 9 tane küp şekeri görmezden gelip, 1 gr.’lık çikolatayı neden vurguladığını bir kez daha anlayacaksınız. Maalesef, reklamlar ürün tanıtımı amacından çıkıp, ürünlerin olumlu yönlerini abartarak gösterme araçları haline gelmişlerdir. Şimdi ilk olarak incelemeye Çikolatalı çeşitten başlayacağız.

Ürünün reklam görsellerinde Gerçek Çikolata ve Gerçek Çilek ifadeleriyle tüketici eksik ve yanıltıcı olarak bilgilendirilmekte , ürünlerdeki çikolata ve çilek oranları verilmemektedir. Çikolatalı sütteki çikolata oranı %1 olup, Çilekli sütteki çilek oranı %0,45’tir.

Ürünün içeriğinde Pastörize İnek sütü, İlave sofra şekeri, Çikolatalı süt, Kakao tozu, Kıvam arttırıcı ve Aroma verici bulunmaktadır. Reklamlarda Gerçek Çikolata diyerek vurgulanan çikolatanın %1 oranında Sütlü Çikolata olduğunu görüyoruz. Bundan daha az oranda da Kakao tozu içermektedir. Yani 100 ml.’de 1 gr. Sütlü Çikolatadan ve bundan daha az oranda Kakao tozundan bahsediyoruz.

Bu haliyle, ürünün 250 ml. yani tek su bardağında yaklaşık 18,5 gr. İlave şeker içerdiğini belirtelim. Bu oran 9 tane küp şekere yakındır. Sadece tek bardakta 9 tane küp şeker fakat bunu ne ambalajda ne de reklamda göremiyoruz. Çocuğunuza tek bardak sütte 9 tane küp şeker verdiğinizi biliyor muydunuz? Bunun haricinde üründe özellikle çocukların tüketmemesi gerektiğine dair Avrupa Birliği raporu bulunan Karragenan maddesinin Kıvam arttırıcı olarak bulunduğunu belirtelim. Üründeki Kakao tadını desteklemesi için Aroma vericiler de ihmal edilmemiştir.

🔍İçim Pastörize Çikolatalı Süt İçindekiler; Pastörize İnek sütü, Şeker, Sütlü Çikolata (%1), Kakao tozu, Kıvam arttırıcı (Karragenan), Aroma verici
🔍İçim Pastörize Çikolatalı Süt Besin Değerleri
👉Enerji 183,7 kcal
👉Karbonhidrat 30 gr.
👉Yağ 3,75 gr.
👉Protein 7,5 gr.
📌Not: Besin değerleri 250 ml. (Tek bardak) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri