Reçel ve Marmelat

Tamek Şeker İlavesiz Çilek Reçeli


Kahvaltılarda tüketilen Geleneksel tatlardan biri; Reçeller. Piyasada çok sayıda reçel markası ve çeşidi bulunuyor. Bayram öncesinde markette dikkatimizi çeken yeni bir ürünü sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tamek Şeker İlavesiz Çilek ve Vişne Reçeli. Gerek ambalaj üzerinde gerekse reklam çalışmalarında hafiflikten uçan Çilek ve Vişnelerden imal edilmiş, hafif bir reçel imajı dikkatimizi çekmişti. “Şeker ilavesiz” ifadesi çok iddialı bir ifade olmakla birlikte, içeriğini merak ederek incelememizi yaptık🔍

Öncelikle söyleyelim, üründe Şeker var❗ Fakat sofra şekeri olarak direk ilave edilmemiş☝ Yani Sakkaroz dediğimiz, şeker pancarından elde edilen ve birer molekül Glikoz ile Fruktoz oluşan disakkarit şeker türü reçele eklenmemiş. Bu üründe, bunun yerine Elma suyu konsantresi kullanılmış. Elma suyu konsantresinin de meyve şekeri yani Fruktoz ağırlıklı bir şeker türü olduğunu söyleyelim☝ Kaldı ki, elma suyu konsantresi yoğun bir şekeri ifade ediyor aslında. Zaten besin değerleri tablosuna baktığımızda bunu çok net anlıyoruz. Öyle ki, ürünün 100 gramında 58,9 gr. şeker bulunuyor❗ Yani 4 gr.’lık kesme şeker baz alındığında bir tek kavanoz yaklaşık 15 tane kesme şeker kadar şeker içeriyor. Tabii ki reçelde şeker olacak buna itirazımız yok. Fakat, “Şeker İlavesiz” yazan bir üründe etiketi çevirip 100 gr.’da 60 gr.’a yakın şeker olduğunu görünce, biraz aldatılmış gibi hissediliyor. Kaldı ki, bu ifadeye bakarak bu ürünü tüketecek Diyabet hastaları olabileceğini düşünmek gerekiyor.

Bunun yanısıra, ürünün içeriğinde Çilek ve Vişne oranı %50 gibi yüksek bir boyutta tutulmuş. Aslında ürün “Şeker İlavesiz” iddiası yerine, meyve oranı üzerine kurgulansa daha iyi olacakmış. Bunun haricinde üründe Su, Asitlik Düzenleyici olarak Limon suyu konsantresi ve Kıvam arttırıcı olarak Pektin kullanılmıştır. Ürün bu haliyle, 100 gramda 266-288 kcal enerji barındırmakta olup, 66,5-72,4gr. Karbonhidrat ve sadece 1,3 -1,6 gr. Lif oranına sahiptir. Yağ ve Protein açısından da besin değerleri çok düşük düzeydedir. Ürünü tüketirken “Şeker İlavesiz” ifadesine aldanmadan, kısıtlı porsiyonlar halinde tüketmelerini tavsiye ederiz☝

🔍Tamek Şeker İlavesiz Çilek Reçeli İçindekiler; Elma suyu konsantresi, Çilek (%50), Su, Asitlik Düzenleyici (Limon suyu konsantresi), Kıvam arttırıcı (Pektin)
🔍Tamek Şeker İlavesiz Çilek Reçeli Besin Değerleri
👉Enerji 266 kcal
👉Şeker 58,9 gr.
👉Yağ 0,2 gr.
👉Protein 0,3 gr.
👉Lif 1,3 gr.

🔍Tamek Şeker İlavesiz Vişne Reçeli İçindekiler; Elma suyu konsantresi, Vişne (%50), Su, Asitlik Düzenleyici (Limon suyu konsantresi), Kıvam arttırıcı (Pektin)
🔍Tamek Şeker İlavesiz Vişne Reçeli Besin Değerleri
👉Enerji 288 kcal
👉Karbonhidrat 72,4 gr.
👉Yağ 0 gr.
👉Protein 0,4 gr.
👉Lif 1,6 gr.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri