Reçel ve Marmelat

St. Dalfour Şeker İlavesiz Çilek Marmelatı


Önceki gün Tamek markasıyla piyasaya sürülen “Şeker İlavesiz” reçelin, aslında “Sofra Şekeri ilavesiz” olduğuna dikkat çekmiş, Elma suyu konsantresiyle tatlandırıldığını vurgulamıştık. Bu haliyle, 100 gr. üründe 60 gr. şeker olmasına rağmen bu şekilde pazarlanmasının Tüketiciyi yanıltıcı olduğunu belirtmiştik. Yanıltıcı ifademizi kabul etmeyen bazı kişilerden olumsuz tepkiler gelmişti. Kendilerine katkılarından dolayı teşekkür ederiz, fakat bugün konuya açıklık getirmeyi arzu ediyoruz.

Benzer bir üründen bahsedeceğiz; St. Dalfour☝ Fransa menşeili çok ünlü bir Reçel markası olup, Türkiye’de 284 gr.’lık cam kavanozda, 21,95₺ gibi bir fiyata satılıyor. Ürünün Türkçe ambalajında “Çilek” ve “Vişne” puntosundan daha küçük olmak kaydıyla; “Şeker İlavesizdir”, “Geleneksel Fransız Reçetesi” ve “%100 Meyve” ifadeleri mevcut☝ Ürünün İçeriğine baktığımızda Tamek’in ürettiği Reçel ile neredeyse aynı içeriği görüyoruz. Öyle ki, Tamek’te tatlandırma Elma suyu konsantresi ile yapılırken, St. Dalfour’da %80 Üzüm suyu ve %20 Hurma suyu kullanılmış. Tamek’te %50 meyve varken, St. Dalfour’da %51 meyve var. Bu aslında şunu net gösteriyor ki, 21,95₺’ye satılan bu ürünün 8,95 ₺’ye satılan Tamek’in reçeliyle İçeriği benzer👍 Fakat, Elma suyu yerine Üzüm ve Hurma suyu kullanıldığından olsa gerek, şeker oranı biraz daha düşük☝Fakat, bir diğer yandan Tamek’in Reçeli için söylediğimiz herşey, bu ürün için de geçerli. Bu ürün de aslında “Şeker İlavesiz” değil, “Sofra Şekeri İlavesiz” bir üründür☝ Bu üründe aslen %100 meyve değil, %51 meyve ve meyve suları vardır.

Peki ürün Fransa’da nasıl bir ambalaja sahip❓Ürünün orijinal ambalajında, Türkiye’deki ambalajdaki gibi “%100 Meyve İçeriği” ve “Geleneksel Fransız Reçetesi” ifadeleri yine vurgulanmakla birlikte önemli bazı farklar görüyoruz. Öyle ki, orijinal ambalajda; ürünün “Meyve suyu Konsantresi” içerdiği açık ve net olarak ifade ediliyor❗ Daha da önemlisi, “Şeker İlavesiz” ifadesi yerine “No Cane Sugar” yani “Sofra Şekeri İçermez” ifadesini görüyoruz❗Aslında mesele bu.

Türkiye’deki mevzuat bu ürüne “Şeker İlavesiz” yazma hakkı verirken, Fransa’daki mevzuat “Sofra Şekeri İçermez” yazmasını zorunlu kılıyor. Buradan da görüyoruz ki, ülkelerdeki mevzuatlar bu markaların ürünlerinin ambalajlarına yansıyor. Aynı ürünün Orijinal ambalajında yazan ifade, Türkiye’deki ambalajda mevzuata uygun olarak şekil değiştiriyor.

🔍 İçindekiler; Vişne (%51), Konsantre Meyve suyu karışımı [Üzüm suyu (%80), Hurma suyu (%20)], Meyve pektini, Limon suyu
🔍St. Dalfour Geleneksel Vişne Marmelatı
👉Enerji 213 kcal
👉Karbonhidrat 47,9 gr.
👉Yağ <0,8 gr.
👉Protein <0,5 gr.
🔸Not: Besin Değerleri 100 gr. için verilmiştir.

🔍 İçindekiler; Çilek (%51), Konsantre Meyve suyu karışımı [Üzüm suyu (%80), Hurma suyu (%20)], Meyve pektini, Limon suyu
🔍St. Dalfour Geleneksel Çilek Marmelatı
👉Enerji 214 kcal
👉Karbonhidrat 50,2 gr.
👉Yağ <0,8 gr.
👉Protein <0,5 gr.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri