Kahvaltılık Gevrek ve Tahıllar

Ülker Kellogg’s Special K


Bir yandan Kakaolu Fındık Kremalarını incelerken, bir yandan da uzun yıllardır kahvaltı kültürümüze entegre olmaya çalışan Kahvaltılık Gevrekleri incelemeye başlıyoruz👍 Bu ürünler, özellikle son dönemde çokça çeşitlenmeye ve marketlerde ciddi bir raf alanı kaplamaya başladılar. Birçok farklı marka, çokça çeşitlerle adeta market raflarını donatıyor. Bilinen en eski markalardan biri olan Kellogg’s Special K Klasik çeşidiyle incelememize başlıyoruz.

🔸Ürünün tahıl içeriğine baktığımızda, %46 oranında Tam buğday, %42 oranında Pirinç ve %2,8 oranında Buğday unu olduğunu görüyoruz. Glisemik İndeks açısından bakıldığında tabii ki çoğunluğun Pirinç ve Buğday unu gibi Glisemik İndeksi 70 ila 85 gibi yüksek düzeylerdeki tahıllardan oluştuğu göze çarpıyor. Bunun yanısıra, ürüne Şeker ilave edildiği, buna da ek olarak Glikoz şurubu eklendiğini görüyoruz. Bunun yanısıra üründe Dut pekmezi de şekerli tada katkı sağlayacak bir madde olarak dikkat çekiyor. Bu haliyle, ürünün 100 gramında 80 gr. karbonhidrat bulunmaktadır. Bunun 60 gr.’ı Nişasta, 18 gr.’ı ise Şeker şeklindedir. 18 gr. şekerin bir kısmı sofra şekeri iken, bir kısmı da belirttiğimiz gibi Glikoz şurubudur.
🔸Bu haliyle, ürünün 100 gramında sadece 4,5 gr. Lif bulunuyor olması, bu ürünü sağlıklı bir ürün olmaktan ziyade, kan şekerini hızla arttıracak ve kısa süre doyma hissi oluşturacak bir ürün haline getiriyor. Bu durum da, ürünün kahvaltıda tüketilerek uzun süre tok tutma amacıyla veya uzun süre enerji sağlamak amacıyla kullanılmasını zorlaştırmaktadır. Bunun yanısıra, üründe Vitamin ve Mineral ilavesi olduğunu hatırlatalım.
🔍İçindekiler; Tahıllar [Tam Buğday (%46), Buğday unu (%2,8), Pirinç (%42)], Şeker, Glikoz şurubu, Dut pekmezi, Tuz, Renklendirici (Anatto), Andioksidan Karışım (Askorbil Palmitat, DL Alfa Tokoferol), Vitaminler (Niasin, B2,B6,B1,Folik asit, B12)
🔍Kellogg’s Special K Klasik Besin Değerleri
👉Enerji 378 kcal
👉Yağ 1,4 gr.
👉Şeker 18 gr.
👉Nişasta 60 gr.
👉Protein 9 gr.
👉Lif 4,5 gr.

Kelloggs Special K



Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri