Kek ve Pasta

Starbucks Mozaik Pasta


Az önce bir kahve dükkanında tanık olduğumuz bir olaydan bahsedeceğiz. Kahve almak için sıra beklerken, karşı masada dünyalar tatlısı 4-5 yaşlarında bir erkek çocuğun önünde kocaman bir Mozaik Pasta dikkatimizi çekti. Çocuk o sırada oldukça sakindi. Önünde boya kalemleri ve kitabı vardı, annesiyle keyifli bir şekilde oturuyorlardı. Biz sıradayken çocuk, önündeki mozaik pastadan bir lokma almaya başlıyordu. Kahvemizi aldık yerimize oturduk, aradan 15 dakika geçti. Çığlık sesleri yükseldi. Az önceki o dünyalar tatlısı çocuk gitmiş, yerine huysuz, sinirli ve annesini dinlemeyen çocuk gelmişti. Annesi de ne olduğuna anlam veremeden, bu çocuğu susturmaya ve sakinleştirmeye çalışıyordu. Birkaç dakika geçti, çocuk sakinleşmedi, huysuzluğu arttı. Kulak misafiri olduk, hiçbir şey söylemiyor sadece bağırıyordu. Yerlerinden kalktılar, çocuk zıplamaya başladı ve bağırmaya devam etti, apar topar çıkıp gittiler. Bu ve buna benzer olaylara çokça tanık oluyoruz ve hatta bizim de başımıza gelmedi diyemeyiz. Geliyor. Peki nasıl oluyor❓

🔸Çocuğun pastadan ne kadar yediğini merak ettim. Görselde de paylaştığım kadarıyla üçte ikisinden biraz fazlasını bitirmişti. Bu yaştaki bir erkek çocuk ortalama 17,5 kg.’dır. Bu yaş ve kilodaki bir erkek çocuğun günlük ortalama enerji ihtiyacı 90 kcal/kg.’dır. Bu da günlük ortalama 1575 kcal enerjiye denk gelmektedir. Yani bu yaştaki bir çocuk, tüm gün boyunca bu enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu pasta bunun beşte birini tek başına karşılamaktadır☝️Peki şeker yükü❓Bu yaştaki bir çocuğun alması önerilen Günlük şeker miktarı maks. 19,6 gr.’dır. Bu üründe Glikoz-fruktoz şurubu da dahil olmak üzere toplam 60 gr. Karbonhidrat bulunmaktadır. Bu şeker yükü ve enerji yüklemesi, çocuğun ortalama hareketleriyle ve standart metabolik aktiviteleriyle karşılanamayacaktır.
🔸Peki ne olacaktır❓Vücut hücrelere depoladığı bu ekstra enerjiyi yakmak için çaba sarfedecek, Hiperaktivitenin temelleri atılacak, çocuk bağırmaya, zıplamaya, ağlamaya başlayacaktır. Hücrelerinden enerji fışkırmaktadır. Bunun yanısıra, hücrelerde depo edilemeyen şeker yükü karaciğere gidecek, burada da enerji fazlası olan şeker, yağ olarak karaciğerden vücuda atılacaktır.
🔸Mozaik pastanın bir porsiyonu 135 gr.’dır. Yaklaşık 100 gr.’lık kısmı tüketilmişti. Besin Değerleri tablosundan baktığımızda ürünün 100 gr.’da 365 kcal enerjiye sahip olduğunu gördük. Yani günlük değerin %30’dan fazlası☝ Tek bir mozaik pastada❗Ve bu enerji yükü 10 dk. İçinde vücuda girdi, 15-20 dk. İçinde de vücutta reaksiyonlarını göstermeye başladı. Peki şeker yükü❓ Üründe 60 gr.’a yakın Karbonhidrat mevcuttur❗İçeriğine baktığımızda İlave sofra şekerinin yanısıra Glikoz-fruktoz şurubu mevcuttur☝Bunun haricinde birçok katkı maddesi bulunmaktadır.
🔸Bu yaştaki bir çocuğun alması önerilen günlük şeker miktarı; 14,6 gr.’dır. Üründe 60 gr.’a yakın Karbonhidratın %90’dan fazlası şekerden kaynaklıdır. Bu haliyle, böylesine bir şeker ve enerji yükü bu yaştaki bir çocuğa kat be kat fazla olmakla birlikte, sadece 10 dakikada bu şekerin vücuda girmesi vücutta işte yukarıda belirttiğimiz ekstra reaksiyonlara sebebiyle vermektedir.
🔸Son olarak, şunu söyleyelim, hepimiz o masada olabilirdik☝ Olduk da😩 Biz de benzer krizleri çokça yaşadık. Zaten #GıdaDedektifi bu sorunların temelinde yatan problemleri araştırırken ortaya çıktı. Bu haliyle, yetişkinler olarak hem kendimizin hem de çocuklarımızın tüketimlerini kontrol altında tutmalıyız, kesinlikle yememeli demesek de, özellikle çocuklarımıza yedirdiğimiz bu tarz yiyeceklerin İçeriklerine ve Besin Değerlerine mutlak surette dikkate almalıyız. #büyüyoruzbilinçleniyoruz

mozaik pasta

🔍İçindekiler; Bitter Çikolata (Kakao kitlesi, Şeker, Kakao yağı, Emülgatör [Soya Lesitini], Vanilya Aroma vericisi), Bisküvi (%27,7) [Buğday unu, Şeker, Bitkisel yağ (Palm)], İnvert şeker (Glikoz ve fruktoz şurubu), Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Asit Prifosfat), Peynir suyu altı tozu, Tuz, Aroma verici (Vanilin), Koruyucu (Sodyum Metabisülfit), Süt, Şekersiz Sıvı Krem şanti (Su, Hidrojene edilmiş bitkisel yağlar,Krema, Süt yağı tozu, Emülgatörler (E435, Soya Lesitini, E471), Stabilizatörler (E412, E410), Renlendirici (E160a), Toz şeker, Bitkisel Margarin [Bitkisel yağlar (Palm, Pamuk, Ayçiçek), Su, tuz, Emülgatör (E472, Ayçiçek lesitini), Asitlik Düzenleyici (E330), Koruyucu (E202), Renklendirici (E160a)
🔍Starbucks Mozaik Pasta Besin Değerleri
👉Enerji 494 kcal
👉Karbonhidrat 59,9 gr.
👉Protein 8,25 gr.
👉Yağ 24,5 gr.
👉Lif 5,85 gr.
🔸Not: Besin değerleri 1 porsiyon yani 135 gr. için verilmiştir.

🔋#NeredenBuEnerji Starbucks Mozaik Pasta tek adedi yani 135 gr.’da 494 kcal enerji vermektedir. Bu enerjinin;
👉%64,7’si Karbonhidrattan,
👉%26,4’ü Yağdan ve
👉%8,25’i ise Proteinden gelmektedir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri