Çay Kahve

Fuse Tea Şeftali


Şimdi de, Coca Cola tarafndan üretilen soğuk çay ürününü inceleyeceğiz. Bu ürünün içerisine Lipton Ice Tea’den de daha az çay var. Oranı %0,1 yani Binde 1. Bu da 100 ml.’de 0,1 gr. Çay ekstraktı yapıyor. Yani kısaca bu ürünlerde çay yok diyebiliriz😒 Peki ne var❓ Su var, Şeker var, Glikoz-fruktoz şurubu var, Şeftali aroma vericileri var. Bunlar olduğu için de; Şeftali tadında, son derece şekerli bir su içiyorsunuz☝Bu arada, bu üründe, Lipton Ice Tea’den farklı olarak %0,1 yani Binde 1 oranında Şeftali suyu konsantresi olduğunu da ekleyelim.

#GıdaDedektifi projesinin çok başlarında, Coca Cola ürünlerindeki bir durumdan bahsetmiştik. Bu ürün özelinde gündeme getirmiş olalım. Bu durum Coca Cola üretimi tüm ürünlerde geçerli. Tabii bu üründe de geçerli. Öyle ki, kapaklarına baktığınızda bu ürünlerin seri numaraları sonrasında –S veya –F harfini görüyorsunuz. Bu, içecekte Şeker ya da Fruktoz şurubu olduğunu gösteriyor☝ Aynı rafta, aynı ambalajda ve aynı fiyattaki bir üründen bahsediyoruz fakat içindeki şeker kaynağı farklı. Bu haliyle, aldığınız ürünün kapağına bakarak aslında Şeker kaynağınızı seçebiliyorsunuz. Sofra şekeri ya da Glikoz-fruktoz yani Mısır şurubu. Daha önce de yazmıştık, illa ki bu ürünü alacaksanız en azından Sofra Şekeri içeriğini alınız. Bu haliyle, nispeten daha az işlenmiş bir şekeri vücudunuza sokmuş ve Fruktoz oranını yarıya indirmiş olursunuz. Ama ne yaparsanız yapın, müthiş bir şeker yükünden bahsediyoruz.

Bu haliyle, ürünün Soğuk çayların satıldığı standart 500 ml.’lik teneke kutusunda toplam 145 kcal enerji içerdiğini ve bu enerjinin tamamının Şekerden geldiğini belirtelim☝Bu haliyle, 500 ml. Kutudaki şeker oranı 34,5 gr.’dır☝ Yani 17 kesme şekerden de fazlasından bahsediyoruz❗ Bu oran önerilen günlük şeker limitinin %138’ini karşılamaktadır. Hem de dakikalar içerisinde hızlıca kanınıza karışacak şekilde☝

🔍İçindekiler; Su, Şeker (S) veya Glikoz-Fruktoz şurubu (F), Asitliği Düzenleyiciler (Sitrik asit, Sodyum Sitrat), Çay ekstraktı (%0,1), Şeftali Aroma Vericileri, Antioksidan (Askorbik Asit), Şeftali suyu konsantresi (Meyve oranı en az %0,1)
🔍Fuse Tea Şeftali Aromalı İçecek Besin Değerleri
👉Enerji 145 kcal
👉Şeker 34,5 gr.
👉Kafein 31 mg.
🔸Not: Besin değerleri görseldeki 500 ml. Teneke kutu için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri