Çikolata ve Gofret

M&M Peanut Yer Fıstıklı Sütlü Çikolatalı Draje


Uzun zamandır raflarda olan M&M’s Yer fıstıklı sütlü çikolatalı drajeleri inceleyeceğiz. Ürün 100 gr.’lık paketlerde satılıyor ve porsiyon beyanına göre tek pakette 33 gr.’lık yaklaşık 3 porsiyon ürün bulunuyor. Üründe temel olarak %24 oranında yer fıstığı ve %48 oranında sütlü çikolata bulunuyor. Ürün Polonya’dan ülkemize ithal edilerek raflarda yer buluyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Yer fıstığı ve Kakao kitlesi içerdiğini görüyoruz. Üründe en az %25 oranında kakao kuru maddesi bulunuyor. Ürün ayrıca süt bileşenleri olarak tam yağlı süttozu ve laktoz ilavesi içeriyor. Üründe kakap yağının yanısıra Palm yağı, Shea yağı gibi bitkisele yağlar bulunuyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’lık tek pakette 25 gr. Yağ içeriyor. Yani ürünün dörtte biri yağdan ibarettir. Üründeki doymuş yağ oranı da 100 gr.’da 10 gr. düzeyindedir. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %17,5’i doymuş yağdan gelmektedir.

Ürüne ayrıca 100 gr’da 54 gr. şeker bulunmaktadır – ki şekerin çoğunluğu ilave şeker kaynaklıdır. Üründeki ilave şekerler sofra şekeri, glikoz şurubu ve bir tür nişasta bazlı şeker olan dekstrindir. Üründe ayrıca şeker kaynağı olarak tam yağlı süttozu, laktoz ve nişasta bulunmaktadır. Bu haliyle ürünün tek porsiyonu 18 gr. yani yaklaşık 9 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise belirtilmemektedir. Üründen alınan kalorinin yaklaşık %42’si ilave şekerden gelmektedir. Son olarak üründeki renklendiriclerden bahsedeceğiz. Üründe 7 farklı renklendirici bulunmaktadır. Bunlar etikette E kodlarıyla belirtilmiş olup, tüketiciye açıkça beyan edilmemiştir. Sırasıyla gidersek üründe sarı renk veren E100 yani Kurkumin, mavi renk veren E133 yani Brilliant Blue, turuncu renk veren E160a ve E160e yani Karotenler, kırmızı renk veren E162 yani Betanin, beyaz renk veren E170 yani Kalsiyum Karbonat ve Siyah renk veren E172 yani Demir oksit bulunmaktadır. Üründe ayrıca doğal vanilya aroma vericisi ile sentetik aroma verici bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Yer fıstığı, Kakao kitlesi, Tam yağlı süttozu, Laktoz, Kakao yağı, Nişasta, Palm yağı, Glikoz şurubu, Shea yağı, Stabilizör (Gam arabik), Emülgatör (Soya Lesitini), Dekstrin, Renklendiriciler (E100, E133, E160a, E160e, E162, E170, E172), Parlatıcı (Karnauba mumu), Palm çekirdeği yağı, Tuz, Doğal vanilya aroma vericisi, Aroma verici.
🔎M&M’s Peanut Besin Değerleri
👉Enerji 171 kcal
👉Şeker 18 gr.
👉Yağ 8,5 gr.
👉Protein 3,3 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (33 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri