Krema Sos ve Ezmeler

Sarelle


Önceki gün başladığımız kahvaltılık fındık kremalarını incelememize, çok talep edilen ürünlerden olan Sarelle ile devam ediyoruz. Sarelle’nin bu ürünü haricinde bitter ve şekersiz türleri var. Onları da inceleyeceğiz👍

🔸İçeriğine baktığımızda, Sarelle’de de karşımıza İlk sırada Şeker çıkıyor☝ Sonrasında, Bitkisel yağları görüyoruz. Ayçiçek, Shea ve Hindistan cevizi yağı kullanılmış. Fındık %13 oranında, Yağsız süt tozunun tam miktarını bilmiyoruz fakat %7 ile %13 aralığında olduğu anlaşılıyor. Kakao tozunun oranı %7 olarak belirtilmiş. Üründe Emülgatör olarak Soya Lesitini kullanıldığını görüyoruz☝ Aroma verici olarak Doğal Aroma verici Vanilin kullanılmış👍 Bu haliyle, ürün Nutella ile benzer nilteikte fakat, içeriğinde farklı olduğu birkaç nokta var; Palm yağı yok. Onun yerine üç farklı yağ kullanılmış. Yağsız süt tozu oranı daha fazla, Kakao oranı ise benzer durumda. Emülgatör olarak Sarelle de Soya Lesitini tercih etmiş. Aroma verici Vanilin’i ise, doğal tercihiyle kullanılmış.
🔸Bu haliyle, ürünün 100 gramında 549 kcal enerji verdiğini baştan söyleyelim. Ayrıca, 100 gramında 33,5 gr. yağ içeriyor. Bu oranlar, Nutella’dan daha yüksek. Şeker oranı ise 100 gramında 53 gr. olarak dikkat çekiyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu şeker oranı Dünya Sağlık Örgütü’nün yetişkin bireyler için belirlediği günlük önerilen miktar olan 25 gr’ın iki katı, aşılmaması önerilen miktar olan 50 gr.’ın ise üzerinde kalıyor.
🔸Tabii bu ürünler 100 gr. olarak tüketilmiyor. Bu ürünü Örneğin; Beyaz ekmeğe sürüp yediğinizi düşünelim. Yaklaşık 1 tatlı kaşığı sürdüğümüzü varsaydığımızda; yaklaşık 20 gr. Sarelle sürmüş oluruz. 20 gr. Sarelle’de yaklaşık 109 kcal enerji ve 10,6 gr. şeker bulunmaktadır. 1 dilim beyaz ekmekte ise, 66 kcal enerji 1 gr. şeker bulunmaktadır. Bu haliyle, 1 tatlı kaşığı Sarelle sürülmüş ekmekte toplam 175 kcal enerji ve 11,6 gr. şeker bulunmaktadır. Aldığınız 175 kcal enerjiyle 70 kg. bir bireyin ortalama 30 dk. Normal tempoda yürüyüş yapması gerekmektedir. Bunu 30 kg. ağırlığındaki bir çocuğun tükettiğini düşünürsek, bu enerjiyi yakması için yaklaşık 45 dk. Normal tempoda koşması gerekecektir.
🔍İçindekiler; Şeker, Bitkisel yağ (Ayçiçek, Shea, Hindistan Cevizi), Fındık (%13), Yağsız Süt tozu, Kakao Tozu (%7), Peyniraltı suyu tozu, Laktoz, Emülgatör (Soya Lesitini), Doğal Aroma Verici (Vanilin)
🔍Sarelle Besin Değerleri
👉Enerji 549 kcal
👉Yağ 33,5 gr.
👉Şeker 53 gr.
👉Protein 6,5
👉Lif 3,3 gr.
Not: Besin Değerleri 100 gr. Ürün için verilmiştir.

SarelleComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri