Kavanoz Mamalar

Hero Baby Karışık Meyveli


Bu paylaşım 24 Eylül 2017 tarihinde Gıda Dedektifi Instagram hesabında yayınlanmıştır. Orijinal gönderiye ulaşmak için;
https://www.instagram.com/p/BZb2ScyF2IT/

gıda dedektifi

Bir başka Şeker İlavesiz Hero Baby ürününe geliyoruz; Karışık Meyveli. Ürün 125 gr’lık cam kavanozlarda satılıyor. Üründe İlave Sofra şekeri kullanılmamış. Bunun yerine tatlandırmak amacıyla Glikoz açısından en zengin meyvelerden olan Üzüm suyu konsantresinin %7 oranında eklendiğini görüyoruz.

Ürünün içeriğine baktığımızda, %26 oranında Elma püresi, %25 oranında Şeftali püresi ve %12 oranında Muz püresi olduğunu görüyoruz. Bu da; 125 gr.’lık tek kavanozda 32,5 gr. Elma püresi, 31,2 gr. Şeftali püresi ve 15 gr. Muz püresi olduğunu gösteriyor. Bunların haricinde üründe %2,3 oranında yani 2,87 gr. Kayısı püresi ve %1,2 oranında Portakal suyu konsantresi de bulunmaktadır. Bunlara ilave olarak bu üründe de Pirinç unu bulunduğunu görüyoruz. Oranı %2 ila %7 arasında fakat net oran belirtilmemiştir.

Bu haliyle, ürünün tek kavanozda 94,6 kcal enerji barındırdığını belirtelim. Yine tamamına yakınının Karbonhidrat yoğunluklu bir enerji olduğunu söylemek gerekiyor. Tek kavanozdaki Karbonhidrat oranı 22,8 gr. olup, üründeki Şeker ve Lif oranını bilemiyoruz.

Üründe dikkatimizi çeken, ambalajda 5. Aydan itibaren yazısı oldu. Öyle ki, henüz 6 ayını doldurmamış bir bebeğe bu denli farklı tatlardaki meyvenin bir arada verilmesini kesinlikle destekleyemeyiz☝Henüz Anne sütü dışında hiçbir tat almamış bir bünyeye Elma, Şeftali, Muz, Üzüm, Kayısı ve Portakal gibi birbirinden farklı tatlara ve şeker oranlarına sahip meyveleri bir arada vermek demek, bu bebeğin bir süre sonra hiçbir besinden tat almamasına davetiye çıkarmaktadır☝Bu durum, özellikle 6-9 ay aralığında her meyveden azar azar tatması gerektiği dönemde, belki de yapılması gereken en son şeydir. Bu ürün özelinde benzer ürünler için de geçerli olup, mutlak surette dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

🔍İçindekiler; Elma Püresi (%26,14), Şeftali Püresi (%25,5), Su, Muz Püresi (%12,56), Üzüm suyu konsantresi (%7), Pirinç unu, Kayısı Püresi (%2,3), Portakal suyu konsantresi (%1,2), C vitamini (L-askorbik asit)
🔍Hero Baby Karışık Meyveli Besin Değerleri
👉Enerji 94,62 kcal
👉Karbonhidrat 22,87 gr.
👉Protein 0,5 gr.
👉Yağ 0,12 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri 125 gr.’lık tek kavanoz için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri