Devam Sütleri

Dost Çocuk Devam Sütü


Bu paylaşım 27 Eylül 2017 tarihinde Gıda Dedektifi Instagram hesabında yayınlanmıştır. Orijinal gönderiye ulaşmak için;
https://www.instagram.com/p/BZjbLVmlhra/

gıda dedektifi

Bu akşam, hazır Devam sütlerini incelemeye başlıyoruz. Bunlardan ilki, Dost Çocuk Devam Sütü. Bu ürünün ambalajında, 12 ay ve üzeri çocuklar için uygunluğu belirtilmiş olup, 500 ml.’lik karton kutularda içime hazır olarak satılmaktadır.

Ürünün içeriğine baktığımızda, süt kaynağının Pastörize İnek sütü olduğunu görüyoruz. Oranı belirtilmemiştir. Üründe doğal olarak İnek sütünden kaynaklı Laktoz yani süt şekeri mevcuttur. Fakat buna ek olarak üründe İlave Sofra Şekeri ve bundan daha yüksek oranda Maltodekstrin bulunmaktadır☝ Daha önce de belirtmiştik; Maltodekstrin, nişastadan elde edilen, kan şekerini hızlı yükselten, Glikoz şurubundan sadece Dekstroz eşdeğeri açısından ayrılan bir maddedir. Maltodekstrin, enzimatik yöntemlerle Glikoz şurubundan elde edilebilir ve bu haliyle, Glikoz şurubu kategorisindedir.

Ürünün 100 ml’de 5 gr. şeker içerdiğini belirtelim. Yani 1 bardak Dost Devam Sütünde 12,5 gr. Şeker bulunmaktadır❗ Başka bir ifadeyle, bir bardak sütte 6 küp şekerden fazla şeker vardır❗ Şimdi, firmaların en çok sevdiği kısma geleceğiz. Mevzuat. Söz konusu ürünün sağladığı enerjinin %30’dan fazlası İlave şekerden kaynaklıdır. Bu da, güncel Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanı Yönetmeliği’ne göre bir ürünün Sağlık beyanı yapabilmesi için konulan %10’luk şartın 3 katı demektir. Yani bu ürün, sağlık beyanı yapamaz, başka bir deyişle Tüketiciye “Sağlıklı” bir ürün olarak beyan edilemez☝

Aslında, Maltodekstrin, Glikoz şurubu veya Sofra şekeri farketmez. Bir bebek gıdasında ve hatta Devam sütünde Laktoz yani Doğal süt şekeri dışında ilave şeker varsa, söz konusu üründen bebeğimiz için, Sağlık bekleyemeyiz. Burada sağlanan şey, bebeğimizin sağlıklı büyümesinden ziyade, ancak ve ancak karnını doyurması, karbonhidrat ve özellikle Şeker yüküyle geçici tokluk sağlaması adına beslenmesi demektir. Bu da Sağlıklı Beslenme kriterlerine uygun değildir☝️Bunlara ilave olarak, üründe Kanola yağı kullanıldığını, bu yağın GDO’lu olma ihtimali olan yağlar kategorisinde olduğunu belirtelim. Ayrıca, üründe AB raporlarında daha önce çocuk ürünleri için yasaklanması öngörülmüş olan Karragenan maddesinin de Kıvam arttırıcı olarak bulunduğunu belirtelim.

🔍İçindekiler; Pastörize İnek Sütü, Demineralize su, Maltodekstrin, Şeker, Bitkisel yağ (Kanola), Kıvam arttırıcılar (Karragenan, Guar Gam), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseridleri), Mineraller [Potasyum (Sitrik asidin potasyum tuzları), Kalsiyum (Kalsiyum Karbonat), Klor (Potasyum Klorür), Fosfor (Demir III Prifosfat), Sodyum (Sodyum Sitrat), Magnezyum (Sitrik asidin magnezyum tuzları), Demir (Demir III Prifosfat), Çinko (Çinko Glukonat), Bakır (Bakır Glukonat), İyot (Potasyum İyodür), Selenyum (Sodyum Selenat), Mangan (Mangan Sülfat), Florür (Sodyum Florür), Vitaminler [C vitamini (Sodyum L-askorbat), E vitamini (DL-alfa tokoferol asetat), Niasin (Nikotinamid), Pantotenik asit (D-pantotenat Kalsiyum), B2 vitamini (Riboflavin), B1 vitamini (Tiamin Hidroklorür), B6 vitamini (Pridoksin Hidroklorür), A vitamini (Retinil Asetat), Folik asit, K vitamini (Fitomenadion), Biotin (D-biotin), D vitamini (Kolekalsiferol), B12 vitamini (Siyanokobalamin)]
🔍Dost Devam Sütü Besin Değerleri
👉Enerji 157 kcal
👉Şeker 12,5 gr.
👉Yağ 7 gr.
👉Protein 5,5 gr.
🔸Not: Besin Değerleri 1 porsiyon (250 ml.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri