Süt ve Sütlü İçecekler

Dost Kakaolu Süt


Bu paylaşım 27 Eylül 2017 tarihinde Gıda Dedektifi Instagram hesabında yayınlanmıştır. Orijinal gönderiye ulaşmak için;
https://www.instagram.com/p/BZjfUyLlOxR/

gıda dedektifi

Dost markasıyla Bim marketlerde satılan Kakaolu ve meyve aromalı sütler çokça soruluyordu. Dün yaptığımız Bim market turu sonrasında, bu ürünleri de inceledik. Bu sütlerin, Muz, Çilek ve Kakao aromalı olmak üzere üç çeşidi var, üçünü de tek paylaşımda inceleyeceğiz👍

Öncelikle şöyle bir özet geçelim, bu ürünlerde Muz yok, Çilek yok, bol şeker var. Kakaolu çeşitte ise, toz taneciği kadar Kakao var, bitter çikolata var. Ve birçok katkı maddesi var. Gelelim detaylara; Muz ve Çilek aromalı Sütlerin İçeriği, Yarım yağlı İnek sütü, Şeker ve Aroma verici şeklindedir. Bu haliyle, ürünün 200 ml.’lik pipetli standart küçük boyunda 18 gr. Şeker mevcuttur❗ Bu da, tek pakette, 9 adet küp şekere denk gelmektedir😵 Bu haliyle, ürünün verdiği enerjinin %58’inin İlave şekerden kaynaklandığını söyleyelim. Artık biliyoruz ki, sağlıklı bir üründe bu oran %10’un altında olmalıdır☝ Biz ise, bu oranın %5’in altında olmasını destekliyoruz. Buna göre, Sağlıklı ürün kabulüne göre, söz konusu ürünlerde 12 kat fazla şeker vardır.

Gelelim Kakaolu çeşide. Bu çeşitte, Yarım yağlı İnek sütü, Şeker ve Aroma verici haricinde, %1,5 oranında Kakao tozu ve %1 oranında Bitter çikolata tozu yer almaktadır. Bu da, yaklaşık 3 gr. Kakao tozu ve 2 gr. Bitter çikolata tozuna denk gelmektedir. Bunun haricinde, içeriğinde Karragenan da bulunan Kıvam arttırıcıların bu üründe de bulunduğunu belirtelim☝ Bu haliyle, ürünün 200 ml.’lik pipetli standart küçük boyunda 21,6 gr. şeker mevcuttur❗ Yani neredeyse 11 tane küp şekerden bahsediyoruz. Bu oran ürünün içerdiği enerjinin %60’ına yakınının İlave şekerden kaynaklı olduğunu göstermektedir. Bu durum, sağlıklı ürün kategorisine göre yine 12 kat ilave şekere denk gelmektedir.

Bu haliyle, bu tarz sütlerin Muz, Çilek veya Çikolata içerikleri yoktu veya yok düzeyine yakındır. Özellikle meyveli sütler açısından #gdmeyvelisütler etiketinden tüm ürünleri incelediğinizde göreceksiniz ki, göze hoş gelen meyve resimleri ve süslenmiş çizgi film karakterleri aslında ürünlerin içeriğinin maalesef önüne geçerek, ürünleri çekici hale getirmektedir.

🔍Dost Kakao Aromalı Süt İçindekiler; Yarım yağlı İnek sütü, Şeker, Kakao tozu (%1,49), Bitter çikolata tozu (%1),Kıvam arttırıcılar (Guar Gam, Karragenan, Ksantam Gam), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Aroma verici (Çikolata)
🔍Dost Kakaolu Süt Besin Değerleri
👉Enerji 144,6 kcal
👉Şeker 21,6 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 5,8 gr.
👉Kalsiyum 200 mg.
🔸Not: Besin Değerleri, pipetli standart paket (200 ml.) ürün için verilmiştir.

🔍Dost Çilek Aromalı Süt İçindekiler; Yarım yağlı İnek sütü, Şeker, Aroma verici (Çilek)
🔍Dost Çilekli Aromalı Süt Besin Değerleri
👉Enerji 124,4 kcal
👉Şeker 18 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 5,8 gr.
👉Kalsiyum 200 mg.
🔸Not: Besin Değerleri pipetli standart paket (200 ml.) ürün için verilmiştir.

🔍Dost Muz Aromalı Süt İçindekiler; Yarım yağlı İnek sütü, Şeker, Aroma verici (Muz)
🔍Dost Muz Aromalı Süt Besin Değerleri
👉Enerji 124,4 kcal
👉Şeker 18 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 5,8 gr.
👉Kalsiyum 200 mg.
🔸Not: Besin Değerleri, pipetli standart paket (200 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri