Çay Kahve

Starbucks Frappucino


Bu paylaşım 27 Eylül 2017 tarihinde Gıda Dedektifi Instagram hesabında yayınlanmıştır. Orijinal gönderiye ulaşmak için;
https://www.instagram.com/p/BZjlD0TF7Wp/

gıda dedektifi

Meyveli sütlerden bahsettiğimiz bu akşamda, biraz da Kahveli Sütlerden bahsedelim. Özellikle biz yetişkinlere yönelik Starbucks markalı bu ürünler marketlerde satılıyor. Biz, geçtiğimiz gün Sade, Mocha ve Caramel çeşitlerine rastladık.

Aslen, içeriklerden göreceksiniz ki, ürünleri birbirinden ayıran çok ufak detaylar var. Öyle ki, üç ürünün de temelinde %1,5 Yağlı (yarım yağlı) süt ve Starbucks Arabica Kahve bulunuyor. Ürünün yaklaşık %93’ü bu içerikten meydana geliyor. Geri kalanının %7’sine yakınının da İlave sofra şekeri olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu ürünleri birbirinden farklılaştıran nedir? Ürünün sade çeşidine baktığımızda Aroma verici olarak, Doğal Kahve aromasını görüyoruz. Bu haliyle, ürünün tek şişesinde 160 kcal enerji ve 25 gr. Şeker bulunuyor. Bu şekerin yaklaşık olarak 17,5 gr.’nın Sofra şekeri olduğunu anlıyoruz, kalan şekeri de Laktoz olarak kabul ediyoruz. Bu haliyle, alınan enerjinin %43’lük kısmının İlave şekerden kaynaklı olduğunu görüyoruz.

Sade kahveli ürün ile Kakaolu ürünü birbirinden ayıran ise, içeriğine eklenmiş olan Binde 2 oranındaki Kakao tozudur. Bu haliyle, üründe 0,5 gr. Kakao tozu mevcuttur. Bu denli az bir katkıdan dolayı, Kakaolu yani Mocha olarak adlandırılan ürünün enerji ve şeker oranları Sade ürün ile aynıdır.

Gelelim Karamel çeşide. Bu çeşit de, genel itibariyle benzer içeriğe sahip olup, Doğal Karamel aroması içermektedir. Karamelin etkisiyle üründeki şeker oranı çok az miktarda yükselmiştir. Bu haliyle, ürünün tek şişede 27,5 gr. Şeker içerdiğini, bunun yaklaşık 17,5 gr.’nın İlave Sofra şekeri olduğunu belirtelim.

Sonuç olarak, bu ürünlerin tamamı tek şişede neredeyse Sağlıklı yaşam için desteklediğimiz Günlük 25 gr. şeker oranını tek başına sağlayacak niteliktedir. Bu ürünleri tükettiğinizde, aldığınız enerjinin ortalama %40 ila %45’lik kısmı İlave şekerden kaynaklı olacaktır ki, bu miktar sağlıklı ürünlere oranla yaklaşık 8 ila 9 kat daha yüksektir. Belki yerini tutmaz diyenler olacaktır fakat; yapacağınız bir Sade Türk kahvesi ve yanında tercih edeceğiniz bir parça Bitter çikolatanın sizi daha mutlu edeceğini ve hatta daha sağlıklı kılacağını söyleyebiliriz😌

🔍Starbucks Arabica Kahveli Sütlü İçecek İçindekiler; (%1,5 yağlı) Yarım yağlı süt (%75), Starbucks Arabica Kahve (%18,8) [Su, Kahve Ekstraktı], Şeker, Doğal Aroma verici (Kahve), Asitlik Düzenleyici (Potasyum Karbonatlar)
🔍Starbucks Arabica Kahveli Sütlü İçecek Besin Değerleri 👉Enerji 160 kcal
👉Şeker 25 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 7,25 gr.
🔸Not: Besin Değerleri 250 ml.’lik tek şişe İçin verilmiştir.

🔍Starbucks Arabica Kahveli ve Kakaolu Sütlü İçecek İçindekiler; (%1,5 yağlı) Yarım yağlı süt (%75), Starbucks Arabica Kahve (%18,7) [Su, Kahve Ekstraktı], Şeker,Yağı azaltılmış Kakao tozu (%0,2), Doğal Aroma verici (Kahve), Asitlik Düzenleyici (Potasyum Karbonatlar)
🔍Starbucks Arabica Kahveli ve Kakaolu Sütlü İçecek Besin Değerleri 👉Enerji 162,5 kcal
👉Şeker 25 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 7,5 gr.
🔸Not: Besin Değerleri 250 ml.’lik tek şişe İçin verilmiştir.

g🔍Starbucks Arabica Kahveli ve Karamel Aromalı Sütlü İçecek İçindekiler; (%1,5 yağlı) Yarım yağlı süt (%75), Starbucks Arabica Kahve (%18,2) [Su, Kahve Ekstraktı], Şeker, Doğal Aroma verici (Karamel), Asitlik Düzenleyici (Potasyum Karbonatlar)
🔍Starbucks Arabica Kahveli ve Karamel Aromalı Sütlü İçecek Besin Değerleri 👉Enerji 165 kcal
👉Şeker 27,5 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 7,25 gr.
🔸Not: Besin Değerleri 250 ml.’lik tek şişe İçin verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri