Devam Sütleri

Pınar Çocuk Devam Sütü


Bu paylaşım 29 Eylül 2017 tarihinde Gıda Dedektifi Instagram hesabında yayınlanmıştır. Orijinal gönderiye ulaşmak için;
https://www.instagram.com/p/BZorwxsl2Ng/

gıda dedektifi

Paketli devam sütlerini paylaşmaya devam edeceğimizi söylemiştik. Dün bir doğumgünü arasından sonra, bugün tekrar paylaşımlara devam ediyoruz. Sırada, çokça sorulan ürünlerden biri olan Pınar Çocuk Devam Sütü var. Bu ürün de, diğerleri gibi 200 ml.’lik pipetli standart kutularda satılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda, süt kaynağı olarak Pastörize İnek Sütü kullanıldığını görüyoruz. Bu haliyle, üründe sütten gelen Doğal şeker yani Laktoz var. Sütün hangi oranda katıldığını ise göremiyoruz, bu sebeple Karbonhidrat değerindeki Laktoz miktarını hesaplayamıyoruz. Laktozun yanısıra, ürüne şeker kaynağı olarak Maltodekstrin ve Fruktoz eklenmiştir☝ Üründe sofra şekeri olmaması iyi haber fakat bunun yerine eklenen şeker kaynakları zihinde soru işaretleri bırakıyor. Maltodekstrin hakkında çok yazılar yazdık, yoğun bir Glikoz kaynağı olduğunu biliyoruz. Bir Devam sütüne Fruktoz eklenmesi ise çok sık rastladığımız bir durum değil. Bu haliyle, üründe ilave Glikoz-fruktoz yükü olduğunu belirtelim. Bu da ilave sofra şekeri yani Glikoz ve Fruktozdan oluşan Sakkaroz bulunmasından çok da farklı bir durum değil☝

Üründe Bitkisel yağ olarak Mısır yağı tercih edilmiş. Buna ek olarak, sütten gelen doğal yağ olduğunu da belirtelim. Bunun haricinde, ürüne Vitamin ve Mineral toz karışımı eklenmiştir. Ürünü diğer ürünlerden ayıran bir başka özellik ise, ilave probiyotik lif eklenmiş olmasıdır. Lif oranının 100 ml.’de 0,55 gr. olduğunu görüyoruz. Lif ilavesi, üründeki İlave şekerin vücut tarafından nispeten daha yavaş kana karışmasına katkı sağlayacak olsa da, yeterli düzeyde olup olmadığı tartışılır.
🔸Bu haliyle, ürün 200 ml.’lik standart kutusunda 134,4 kcal enerji ve 15,6 gr. Karbonhidrat içermektedir. Bu haliyle içerdiği enerjinin %46’sının Karbonhidrattan geldiğini belirtelim. Fakat İlave şeker oranını bilmediğimizden bu oranı İlave şeker cinsinden hesaplayamıyoruz. Şeker oranına karşılık olarak, ürünün tek kutusunda 1,1 gr. Lif bulunmaktadır. Bunun yansıra, tek kutuda 6 gr. Yağ ve 4,52 gr. Protein bulunmaktadır.

🔍İçindekiler; Pastörize Yağlı İnek Sütü, Su, Laktoz, Maltodekstrin, Fruktoz, Probiyotik Lif (Frukto-oligosakkarit), Mısır yağı, Vitamin ve Mineral Toz Karışımı (Vitaminler [C vitamini, E vitamini, Niasin, Pantotenik Asit, B6 vitamini, Riboflavin, A vitamini, Tiamin, Folik Asit, K vitamini, D3 Vitamini, Biotin, B12 vitamini], Mineraller (Kalsiyum Karbonat, Sodyum Klorür, Çinko Klorür, Sodyum Selenit, Potasyum Klorür, Potasyum İyodür, Magnezyum Oksit, Mangan Sülfat, Bakır Sülfat, Demir II Sülfat, Çinko Sülfat, Sodyum Florür, Trikalsiyum Fosfat)], Emülgatör (Ayçiçek Lesitini)
🔍Pınar Çocuk Devam Sütü Besin Değerleri
👉Enerji 134,4 kcal
👉Karbonhidrat 15,6 gr.
👉Yağ 6 gr.
👉Protein 4,52 gr.
👉Lif 1,1 gr.
🔸Not: Besin Değerleri 200 ml.’lik tek kutu için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri