Devam Sütleri

Pınar Çocuk Devam Sütü


Bu paylaşım ilk olarak 29 Eylül 2017 tarihinde Gıda Dedektifi Instagram hesabında yayınlanmıştır. Paylaşımın son hali güncellenen bilgiler, görseller ve market fotoğraflarıyla 26.08.2020 tarihinde yayına alınmıştır. İlk gönderiye https://www.instagram.com/p/BZorwxsl2Ng/ adresinden ulaşabilirsiniz.

gıda dedektifi

Yıllardır çokça sorulan ürünlerden biri olan Pınar Çocuk Devam Sütünü inceliyoruz. Ürün üzerindeki çocuk fotoğrafları ve vitamin görselleriyle dikkat çekiyor. Ürünün 200 ml.’lik pipetli çeşitlerinin yanısıra; 500 ml.’lik market fotoğraflarda gördüğünüz boyları da bulunuyor. Her iki çeşit de içerik ve besin değerleri açısından bir farklılık içermiyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda, süt kaynağı olarak Pastörize Yağlı İnek Sütü kullanıldığını görüyoruz. Fakat ürünün gerek süt oranı gerekse sütteki yağ oranı içerik beyanında tüketiciye açıklanmıyor. Üründe sütten gelen laktozun yanısıra, ilave laktoz da bulunuyor. Bu haliyle üründeki karbonhidrat oranı hesabında laktozun payını hesaplayamıyoruz. Üründe ilave şeker bulunmuyor fakat laktozun yanısıra, ürüne şeker kaynağı olarak Maltodekstrin ve Fruktoz eklenmiştir. Üründe sofra şekeri olmaması iyi haber fakat bunun yerine nişasta bazlı bu bileşenlerin eklendiğini özellikle vurgulayalım. Maltodekstrin hakkında çok yazılar yazmıştık, Glikoz şurubu kaynaklı bir nişasta bazlı şeker olduğunu tekrar hatırlatalım. Devam sütüne Fruktoz eklenmesi ise çok sık rastladığımız bir durum olmadığı gibi, aynı zamanda şaşırtıcı. Bu haliyle, üründe ilave Glikoz-fruktoz kaynakları olduğunu belirtebiliriz. Bu şeker kaynaklarının da yine oranını bilmemekteyiz.

Üründe Bitkisel yağ olarak Mısır yağı tercih edilmiş. Buna ek olarak, sütten gelen doğal yağ olduğunu da belirtelim. Bunun haricinde, ürüne Vitamin ve Mineral toz karışımı eklenmiştir. Ürünü diğer ürünlerden ayıran bir başka özellik ise, ilave probiyotik lif eklenmiş olmasıdır. Lif oranının 100 ml.’de 0,55 gr. olduğunu görüyoruz. Lif ilavesi, üründeki İlave şekerin vücut tarafından nispeten daha yavaş kana karışmasına katkı sağlayacak olsa da, yeterli düzeyde olup olmadığı tartışılır.

Bu haliyle, ürün 200 ml.’lik standart kutusunda 134,4 kcal enerji ve 15,6 gr. Karbonhidrat içermektedir. Bu haliyle içerdiği enerjinin %46’sının Karbonhidrattan geldiğini belirtelim. Fakat İlave şeker oranını bilmediğimizden bu oranı İlave şeker cinsinden hesaplayamıyoruz. Şeker oranına karşılık olarak, ürünün tek kutusunda 1,1 gr. Lif bulunmaktadır. Bunun yansıra, tek kutuda 6 gr. Yağ ve 4,52 gr. Protein bulunmaktadır. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler; Pastörize Yağlı İnek Sütü, Su, Laktoz, Maltodekstrin, Fruktoz, Probiyotik Lif (Frukto-oligosakkarit), Mısır yağı, Vitamin ve Mineral Toz Karışımı (Vitaminler [C vitamini, E vitamini, Niasin, Pantotenik Asit, B6 vitamini, Riboflavin, A vitamini, Tiamin, Folik Asit, K vitamini, D3 Vitamini, Biotin, B12 vitamini], Mineraller (Kalsiyum Karbonat, Sodyum Klorür, Çinko Klorür, Sodyum Selenit, Potasyum Klorür, Potasyum İyodür, Magnezyum Oksit, Mangan Sülfat, Bakır Sülfat, Demir II Sülfat, Çinko Sülfat, Sodyum Florür, Trikalsiyum Fosfat)], Emülgatör (Ayçiçek Lesitini)
🔍Pınar Çocuk Devam Sütü Besin Değerleri
👉Enerji 134,4 kcal
👉Karbonhidrat 15,6 gr.
👉Yağ 6 gr.
👉Protein 4,52 gr.
👉Lif 1,1 gr.
🔸Not: Besin Değerleri 200 ml.’lik tek kutu için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri