Bebek Ekmeği

Gogly Pirinç Unu


Bu paylaşım 30 Eylül 2017 tarihinde Gıda Dedektifi Instagram hesabında yayınlanmıştır. Orijinal gönderiye ulaşmak için;
https://www.instagram.com/p/BZraGurF18I/

gıda dedektifi

Bize çok sorulan ürünlerden biri de, Gogly Pirinç unu. Aslında yeni bir ürün değil, fakat yeniden piyasaya çıktığı için bazı takipçilerimiz ürünü yeni gibi algılamışlar. Öyle ki, bu ürün Ülker ile Hero Baby ortaklığı zamanında da piyasada olan Hero Baby Gogly ürününün yenilenmiş versiyonu. İmalatçı firma olarak, İsviçreli Hero Baby markasının Türkiye temsilcisi olan Hero Gıda ismi görülmektedir.

Gelelim ürüne. Gogly aslında neredeyse hepimizin bildiği Arı Mama’nın bir benzeri. Arı Mama’da olduğu gibi Gogly de su ile pişirilerek hazırlanıyor. Yani diğer mamalarda olduğu gibi su ile karıştırılarak bebeğinize vermiyorsunuz. Çünkü bu iki ürün de aslında Pirinç unundan farklı bir şey değil. İçeriğine baktığımızda, Sütlü Gogly’de %60 oranında, Muzlu Sütlü Gogly’de ise %58 oranında Pirinç unu olduğunu görüyoruz. Bu haliyle 50 gr. Gogly ile hazırlanan 1 porsiyon mamada yaklaşık 30 gr. Pirinç unu olduğunu anlıyoruz. Normal şartlarda 30 gr. Pirinç ununda 24 gr. Karbonhidrat ve 0,72 gr. Lif bulunmaktadır. Bu haliyle, pirinç unu kan şekerini hızlı yükselten bir gıdadır.

Buna ek olarak, Gogly’nin içeriğinde İlave şeker de bulunmaktadır. İlave şeker haricinde şeker kaynağı olarak Maltodekstrin de eklenmiştir. Bu şeker kaynaklarının oranını bilemiyoruz. Ürünün Besin Değerleri tablosunda her vitamin ve mineralin değerleri ayrı ayrı verilmişken, Hero Baby’nin diğer ürünlerinde olduğu gibi Şeker ve Lif oranları maalesef paylaşılmıyor. Yeri gelmişken, geçtiğimiz günlerde Kavanoz mamalar için Şeker ve Lif oranlarını sorduğumuz mesajımıza Hero Baby’den herhangi bir cevap alamadığımızı da ayrıca belirtelim.

Üründe Pirinç unu ve Şeker haricinde %7 oranında Süt tozu karışımı bulunuyor. Bu karışımda da Yağsız süt tozu oranı %75. Yani daha net ifadeyle, üründe %5,25 oranında Yağsız süt tozu bulunuyor. Süt tozundaki yağ yerine, Soya, Hindistan cevizi, Ayçiçek ve Palm yağından oluşan Bitkisel yağ karışımı eklenmiştir. Bu haliyle, ürünün tek porsiyonda 1,2 gr. Yağ içerdiğini belirtelim. Burada da maalesef doymuş yağ oranıyla ilgili bir bilgiyi tüketici olarak etiketten alamıyoruz.

ründe bunun haricinde Asitlik düzenleyici, Antioksidanlar ile Vitamin ve Mineraller bulunuyor. Bu haliyle 50 gr. ürün ve 200 ml. Su ile hazırlanmış tek porsiyon Gogly mamada 197,6 kcal enerji bulunmaktadır. Bu enerjinin yüzde kaç oranında İlave şekerden kaynaklandığını bilmediğimizden, bu ürünün bebeğiniz için Sağlıklı olup olmadığına karar vermemiz güç. Bu oranlarla ilgili @herobabyturkiye tarafımıza dönüş yaparsa, bilgilendirme yapacağımızı belirtelim👍

🔍Gogly Sütlü Pirinç unu İçindekiler; Pirinç unu (%60), Şeker, Süt tozu (%7) [Yağsız süt tozu (%75), Bitkisel yağlar (Soya yağı, Hindistan cevizi yağı, Ayçiçek yağı, Palm yağı), Asitlik düzenleyici (Potasyum Hidroksit), Antioksidanlar (Soya lesitini, Alfa-tokoferol, L-askorbilpalmitat)], Dikalsiyum Fosfat, Aroma verici (Vanilya), Maltodesktrin, Sodyum L-askorbat, Demir-III prifosfat, Çinko sülfat, DL-alfa tokoferol asetat, Nikotinamid, Retinil asetat, Kalsiyum D-pantotenat, D3 vitamini, D-biotin, Folik asit, Pridoksin Hidroklorür, Riboflavin, Siyanokobalamin, Tiamin Hidroklorür.
🔍Googly Sütlü Pirinç Unu Besin Değerleri
👉Enerji 197,6 kcal
👉Karbonhidrat 43,55 gr.
👉Yağ 1,2 gr.
👉Protein 3,15 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri 50 gr. toz mama ve 200 ml. Su ile hazırlanmış 1 porsiyon için verilmiştir.

🔍Gogly Sütlü Muzlu Pirinç Unu İçindekiler; Pirinç unu (%58), Şeker, Süt tozu (%7) [Yağsız süt tozu (%75), Bitkisel yağlar (Soya yağı, Hindistan cevizi yağı, Ayçiçek yağı, Palm yağı), Asitlik düzenleyici (Potasyum Hidroksit), Antioksidanlar (Soya lesitini, Alfa-tokoferol, L-askorbilpalmitat)], Muz Tozu (%2), Dikalsiyum Fosfat, Aroma verici (Vanilya), Maltodesktrin, Sodyum L-askorbat, Demir-III prifosfat, Çinko sülfat, DL-alfa tokoferol asetat, Nikotinamid, Retinil asetat, Kalsiyum D-pantotenat, D3 vitamini, D-biotin, Folik asit, Pridoksin Hidroklorür, Riboflavin, Siyanokobalamin, Tiamin Hidroklorür.
🔍Googly Muzlu Sütlü Pirinç Unu Besin Değerleri
👉Enerji 197 kcal
👉Karbonhidrat 43,45 gr.
👉Yağ 1,2 gr.
👉Protein 3,1 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri 50 gr. toz mama ve 200 ml. Su ile hazırlanmış 1 porsiyon için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri