Devam Sütleri

Sütaş Çocuk Devam Sütü


Siz değerli takipçilerimizden gelen mesajlar üzerine, Çocuk Devam sütlerini incelemeye devam ediyoruz. Sırada, Sütaş Çocuk Devam Sütü var.

🔸Ürünün ambalajında dikkatimizi çeken ilk ifade “Sofra Şekeri İçermez.” İfadesi oldu. Tabii bu ifadeyi görür görmez hemen baktık ve içeriğinde onun yerine Dekstroz olduğunu gördük😵 Şunu belirtelim ki, Dekstroz, Glikozun diğer adıdır. Nişastanın hidrolizi ile elde edilen dekstroz, tatlılık açısından sofra şekerinden daha az tatlıdır. Aynı zamanda, katıldığı ürüne daha pürüzsüz ve kremsi kıvam vermesi açısından tercih edilmektedir. Fakat, bu maddenin üründeki oranını maalesef bilemiyoruz. Besin değerleri verilerinden paylaşıldığı kadarıyla, ürünün 100 ml.’de 8 gr. Karbonhidrat bulunduğunu ve bunun 5,7 gr.’nın Laktoz olduğunu anlıyoruz. Bu haliyle, 2,3 gr.’lık arta kalan kısmın Dekstroz yani Glikoz olduğunu düşünebiliriz. Bu da tek pakette 4,6 gr.’lık ilave glikoz yükü demektir☝ Şu konu çok nettir. Süt gibi içeriğinde doğal şeker bulunan bir besin kaynağına ilave sofra şekeri veya ilave glikoz eklemek bu ürünün doğallığını bozmak demektir.
🔸Diğer önemli kısma gelelim; ürünün içeriğinde Bitkisel yağ olarak Kolza Yağı olduğunu görüyoruz☝ Öncelikle, Kolza yağı konusunda daha önce de bahsettiğimiz çokça tartışmalar mevcuttur. Öyle ki, Kolza bitkisi, içerdiği Erusik asit sebebiyle 1979 yılından bu yana ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede ekimi veya yağ üretimi yasaklanmış bir bitkidir. Özellikle ıslah edilmemiş Kolza yağında bulunan bu maddenin Kanada’da yapılan çalışmalar sonrasında ıslahı gerçekleştirilmiş ve Canadian Oil Low Acid yani kısaca “Canola” ismiyle piyasaya sürülmüştür. Bu, hepimizin paketli gıdalarda çokça gördüğü Kanola yağıdır. Bu haliyle, bu üründe kullanılan Kolza yağı ve Kolza Lesitini maddelerinin ülkemizde üretilip üretilmediği, ülkemizde üretiliyorsa Erusik asit ıslahı yapılıp yapılmadığı konusunda mutlak surette bilgi sahibi olunması gerekmektedir☝ Islahı yapılmış ise, yağın isminin Kanola olması gerekliliğini hatırlatalım ve bu haliyle, ürünün 200 ml.’lik tek kutusunda Kolza ve Ayçiçek yağı olmak üzere toplam 5,6 gr. yağ içerdiğini belirtelim.

🔍İçindekiler; Homojenize ve Pastörize İnek Sütü, Su, Dekstroz, Laktoz, Peyniraltı suyu tozu, Kolza yağı, Ayçiçek yağı, Tokoferoller, Kolza lesitini, Vitaminler (C,E,Niasin, Pantotenik asit, Riboflavin, Tiamin, A, B6, Folik asit, K1, Biotin, D3, B12), Mineraller (Demir fosfat, Çinko sülfat, Bakır Sülfat, Mangan Sülfat, Potasyum İyodür, Sodyum Selenit)
🔍Sütaş Çocuk Devam Sütü Besin Değerleri
👉Enerji 128 kcal
👉Karbonhidrat 16 gr.
👉Yağ 5,6 gr.
👉Protein 3,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri 200 ml.’lik tek kutu için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri