Salça ve Soslar

Kühne Binada Salata Sosu


Salata soslarını incelemeye devam ediyoruz. Sırada Bin ada sosu var. Ürünün Türkiye’deki ambalajlarında Şeker ve Lif oranları paylaşılmadığı için, aynı ürünün yabancı versiyonunu bularak, etiketinden bilgi edindik😊

Sosun içeriğine baktığımızda Suyun ardından, ilk sırada Bitkisel yağ görüyoruz. Bitkisel yağ olarak Kolza Yağı kullanılmıştır☝ Kolza yağıyla ilgili geçtiğimiz günlerde önemli bilgiler paylaşmıştık. Kolza bitkisi ve yağının içerdiği Erusik asit, insan sağlığına son derece zararlıdır. Bu madde sebebiyle, Kolza bitkisinin 1979 yılından başlayarak ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede ekimi veya yağ üretimi yasaklanmıştır. Bu haliyle, bu bitkinin ıslah çalışmaları başlamış olup, Kanada’da yapılan çalışmalar sonrasında Canadian Oil Low Acid yani kısaca “Canola” ismiyle piyasaya sürülmüştür. Bu aslında, birçok paketli gıdada gördüğümüz Kanola yağından başka bir şey değildir. Burada kullanılan Kolza yağının erusik asit açısından seviyesi veya seviyesini düşürecek bir çalışma yapılıp yapılmadığı gibi bilgiler edindikten sonra kullanılması daha uygun olacaktır☝ Üründeki Kolza yağı kullanımının sadece Türkiye’ye özgü olmadığı, ürünün yabancı versiyonunda da Kolza yağı kullanıldığını da belirtelim.

Üründe yağ haricinde dikkatimizi çeken maddeler; İlave Sofra şekeri ve daha yüksek miktarda olmak üzere Glikoz-fruktoz şurubudur☝Tabii, salata gibi son derece sağlıklı besin kaynaklarına katılmak üzere hazırlanmış bu soslarda Glikoz-fruktoz şurubu gibi bir maddenin bulunması çok ama çok düşündürücü. Buradaki amacın ne olduğunu sorgulamak gerekiyor. Öyle ki, ürünün 25 ml.’lik tek porsiyonunda – ki tercihe bağlı olarak tek porsiyonda daha fazla da kullanabilirsiniz – 2,5 gr. şeker bulunuyor. Şöyle düşünün, salata yiyorsunuz üzerine de 1 tane küp şeker veya 1 çay kaşığı toz şeker döküyorsunuz. Herhalde bunu kimse yapmıyordur. Fakat, bundan daha sağlıksız bir şeyi, bu sosları salataya döktüğünüzde aslında yapıyorsunuz☝ Çünkü içinde Glikoz-fruktoz şurubu da mevcuttur.

Üründe çeşitli sebze ve baharatlar üründe farklı oranlarda yer alıyor. Bunlardan, Domates püresi %5, Soğan %5, Salatalık %4, Biber %1,8 ve Frenk soğanı %0,6 oranlarında yer alıyor.

🔍İçindekiler; Su, Bitkisel yağ (Kolza yağı), Glikoz-fruktoz şurubu, Sirke, Domates Püresi (%5), Soğan (%5), Salatalık (%4), Şeker, Biber (%1,8), Peyniraltı suyu tozu, Tuz, Modifiye Mısır nişastası, Hardal Tohumu, Frenk soğanı (%0,6), Limon suyu konsantresi, Kıvam arttırıcılar (Guar gam ve Ksantam gam), Baharatlar, Doğal aroma verici, Koruyucu (Benzoik asit)
🔍Kühne Binada Sosu Besin Değerleri
👉Enerji 53 kcal
👉Şeker 2,5 gr.
👉Yağ 4 gr.
👉Protein 0,3 gr.
👉Lif 0,05 gr.
📌Not: Besin Değerleri yaklaşık 1 porsiyon (25 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri