İlave Şekersiz, Süt ve Sütlü İçecekler

Pınar Protein Kakaolu Laktozsuz Süt


Bu paylaşım 4 Ekim 2017 tarihinde Gıda Dedektifi Instagram hesabında yayınlanmıştır. Paylaşımın orijinaline; https://www.instagram.com/p/BZ1mxh3gd5C/ adresinden ulaşabilirsiniz.

gıda dedektifi

Uzun zamandır sorulan fakat bir türlü yayınlayamadığımız bir ürüne geldik. Pınar Protein Kakaolu Laktozsuz Süt. Ürüne baktığımızda, ambalajında büyük puntolarla 26 gr. Protein ifadesini görüyoruz. Ürünün Normal sütlere göre %70 fazla protein içerdiği ve Şeker ilavesi olmadığı da yine ambalaj üzerinde belirtilmektedir. Şimdi detaylara bakalım.

Ürün, neredeyse yağsız diyebileceğimiz UHT süte Protein eklenmek suretiyle üretilmiş bir laktozsuz süttür. Yağ içermediğinden dolayı kalorisi düşük bir üründen bahsediyoruz. İlave edilen proteinin ise, Süt Proteini olduğunu görüyoruz. Belirtilmemiş ama Kazein eklendiğini düşünebiliriz. Bunun yanısıra, üründe B vitaminleri ile Koenzim Q10 ilavesi bulunuyor. B vitaminlerinin sinir sistemine ve Koenzim Q10’un ise kas sistemine olumlu etkileri olduğunu belirtelim. Bunun yanısıra, Q10 özellikle kalp sağlığı açısından önemli bir maddedir. Bu ve buna benzer detaylar ürünün sporcular için düşünüldüğünü de gösteriyor.

Gelelim üründeki Protein oranının detaylarına; Ürünün 100 ml.’sinde 5,15 gr. Protein bulunuyor. Pınar marka 0,1 yağlı Ekstra Light UHT sütün 100 ml.’de 3,1 gr. Protein olduğu kabulüyle, bu üründe 100 ml.’de 2 gr. Protein ilavesi olduğunu anlıyoruz. Bu da, ürünün ambalajında belirtilen 26 gr. Protein ifadesinin aslında 500 ml. Yani Yarım litre süt için geçerli olduğunu gösteriyor☝ Bu haliyle, ortalama yağlı Laktozsuz bir yoğurdun 100 gr.’ında bu üründekine yakın bir protein oranına sahip olduğunu, Kalsiyum oranının ise, bu ürüne göre %53 daha fazla olduğunu belirtelim. Bu haliyle, ürünün aslında çok yüksek bir protein kaynağı olmadığını, bunun yanısıra doğal alternatiflerinin de olduğunu bilmekte fayda var. Bu haliyle ürün Protein ilavesiyle yüksek bir protein sağlarken, doğal alternatiflerine göre daha düşük Kalsiyum içeriyor.

Proteinin yanısıra, ürünün tek şişesinde 30,5 gr. Karbonhidrat bulunuyor. Bu haliyle, sağladığı enerjinin %51’den fazlasının Karbonhidrat kaynaklı olduğunu görüyoruz. Fakat bahsi geçen protein Laktoz değildir. Bahsettiğimiz gibi ürün Laktozsuz yani Laktaz enzimi içeriyor. Bu haliyle üründeki Laktoz, Glikoz ve Galaktoza parçalanmış olarak bulunuyor. Bu da üründeki Laktoz oranının 100 ml.’de 0,1 gr.’a düşürürken, Glikoz ve Galaktoz miktarını arttırıyor. Yani ürünün tek şişesinde 30,5 gr. Glikoz ve Galaktoz bulunduğunu söyleyebiliriz☝ Bu da, Glikozdan dolayı ürünün tatlı algılanmasına ve herhangi bir ilave şeker veya tatlandırıcı eklenmesine ihtiyaç kalmamasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda sütün Laktoz intoleransı olan bireylerin de tüketebilmesine olanak sağlamaktadır. #NeİçtiğiniziBilin

🔍Pınar Laktozsuz Proteinli Kakaolu Süt İçindekiler; %0,25 yağlı inek sütü, Süt proteini, Kakao tozu (%1,25), Stabilizer (Selüloz, Sodyum Prifosfat, Karboksi Metil Selüloz), Vanilya Aroma vericisi, Vitaminler (B1 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini), L-karnitin, Koenzim Q10, Laktoz enzimi
🔍Pınar Laktozsuz Proteinli Kakaolu Süt Besin Değerleri
👉Enerji 245,5 kcal
👉Karbonhidrat 32,5 gr.
👉Laktoz 0,50 gr.
👉Protein 25,75 gr.
👉Yağ 1,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri 500 ml.’lik tek kutu ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri