Aslında Kaç Gram

#AslındaKaçGram Fıstıklı Türk Lokumu


Lokum en eski geleneksel tatlarımızdan biridir. Yaklaşık 600 yıllık geçmişe sahip Lokum, özellikle 17. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaygınlaşmıştır. Türk Lokumu, bugünkü hali ile dünyadaki ününe ise 19. Yüzyılda ulaşmıştır. Lokum ifadesi, Arapça Rahat-ul Hulküm ifadesinden gelmektedir. Bu da Boğaz rahatlatan demektir. Birçok farklı dilde ve ülkede farklı kelimelerle ifade edilen Lokumun, yurtdışında en çok bilinen hali “Turkish Delight” ifadesidir. 19. Yüzyılda dünyadaki birçok ülkede bilinmeye başlayan Lokum, Yoğurt ile aynı kaderi paylaşmamış olup, bu haliyle Türk ismiyle anılan geleneksel ender tatlarımızdan biridir.

fıstıklı lokum

Bugün piyasada satışta olan birçok farklı lokum çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en değerlisi ve özellikle Türk Kahvesi yanında ikram edilmesi gelenek halini almış çeşit; Fıstıklı Lokumdur. Bugünkü #AslındaKaçGram incelememizi, alışkanlık olmaması uyarısıyla, ara sıra Türk Kahvesi’nin yanında tatmak isteyeceğiniz 1 adet Fıstıklı Lokum için sizlere sunuyoruz.

⚖ Fıstıklı Türk Lokumu #AslındaKaçGram
🔸1 adet Fıstıklı Lokum yaklaşık 12 gr.’dır.
🔸1 adet Fıstklı Lokum 43 kcal enerji içermektedir. Bu enerjinin neredeyse tamamı Karbonhidrattan ve %75’e yakını İlave Şekerden gelmektedir.
🔸1 adet Fıstıklı Lokum 7,95 gr. Şeker içerir. Bu da yaklaşık 4 adet küp şekere denktir. Yani tek bir lokumda tam 4 tane küp şeker kadar ilave şekeri vücudumuza alıyoruz
🔸Yağ ve Protein değerleri sıfıra yakın olan Lokumda Lif de bulunmamaktadır. Bu haliyle, kan şekerini çok ani yükselten ve yoğun Glikoz ve Fruktoz yükü içeren bir tatlıdır.

🔍İçindekiler; Toz Şeker, İçme suyu, Mısır nişastası, İç antep fıstığı, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)
🔍Fıstıklı Lokum Besin Değerleri
👉Enerji 43 kcal
👉Karbonhidrat 10,71 gr.
👉Şeker 7,95 gr.
👉Yağ 0,02 gr.
👉Protein 0,01 gr.
👉Lif Yoktur.
📌Not: Besin değerleri 1 adet (Yaklaşık 12 gr.) Lokum için verilmiştir. Karbonhidrat miktarına Basit şeker dahildir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri