Bisküvi ve Kurabiye

Eti Petit-Beurre Bisküvi


Minik Tereyağcık dediğimizde aklınıza bir şey geliyor mu? Aslında çok bilindik bir şeyden bahsediyoruz. Çok uzun yıllardır market raflarında gördüğümüz, belki de en eski bisküvilerden biri de Petit Beurre yani dilimize aktarılmış haliyle Pötibör bisküvilerinden. Kelime anlamı bugünkü içerikten farklı olsa da, dünyaca ünlü bu bisküvilerin Türkiye’de satılmakta olan iki ünlü markasını inceleyeceğiz. Bunlardan ilki; Eti Petit Beurre.

🔸Eti Pötibör Bisküvi en küçük haliyle 200 gr.’lık paketlerde satılmaktadır. Fakat bu paketleri bulmak zor, genellikle bu paketlerin 3’lü versiyonları yani toplam 600 gr.’lık paketler son derece yaygın ve haliyle fiyat olarak da daha ekonomik durumda. Tabii burada amacın daha çok tüketim olduğunu da unutmamak gerekiyor. O yüzden biz, bu tuzağa düşmedik ve incelemek adına 200 gr.’lık paketten aldık. İçeriğine baktığımızda bir bisküvide olması gereken üç temel maddeyle başlıyor; Un, Şeker ve Yağ. Üründe Bitkisel yağ olarak Eti’nin genellikle tercih ettiği dörtlü; Palm, Soya, Ayçiçek ve Pamuk yağları tercih edilmiş. Un, Şeker ve Yağ oranı ise net olarak belirtilmemiştir. Üründe bu temel maddelerin yanısıra %6 oranında Süt olduğunu da belirtelim.

Eti Pötibör

🔸Üründe Sofra şekeri haricinde Glikoz-fruktoz şurubu kullanılmıştır. Bu haliyle, ürünün zaten içeriğindeki şeker katkısının yanısıra Mısır şurubu eklenmesi suretiyle çok tatlı bir hal aldığını tahmin edebiliriz. 100 gr.’da 24,5 gr. Şeker içerdiğini belirtelim. Yani yarım paket Eti Pötibör bisküvi, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği Günlük İlave şeker tüketiminin önerilen maksimum sınırı olan 25 gr.’ı neredeyse karşılıyor. Bu da tek pakette 50 gr. yani 25 tane küp şeker gibi ciddi bir orana tekabül ediyor.

🔸Ürünün 200 gr.’lık tek pakette 22,8 gr. Yağ ve 11,4 gr. Protein içerdiğini de belirtelim. Bu haliyle tek paketin 866 kcal gibi son derece yüksek bir enerji verdiğine dikkat çekelim. Bu enerji, neredeyse günlük enerji tüketimimizin yarısı demektir. Bu ürünü özellikle evde pudingli pasta veya Mozaik pasta yapımında kullananların dikkat etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ne kadar katkısız veya sade gibi gözükse de, içeriğindeki Şeker ve Yağ oranlarına yani dolasıyla kalorisine dikkat etmek gerekiyor☝️

🔍İçindekiler; Buğday unu, Şeker, Bitkisel Yağ (Palm, Soya, Ayçiçek, Pamuk), Süt (%6), Glikoz –fruktoz şurubu, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Tuz, Aroma Verici, Un İşlem Maddesi (Sodyum Metabisülfit)
🔍Eti Petit Beurre Besin Değerleri
👉Enerji 866 kcal
👉Şeker 49 gr.
👉Yağ 22,8 gr.
👉Protein 11,4 gr.
👉Lif 5 gr.
📌Not: Besin Değerleri 200 gr.’lık tek paket için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri