Bisküvi ve Kurabiye

Ülker Çifte Kavrulmuş Pötibör Bisküvi


Ülker markasıyla yine uzun yıllardır market raflarında olan Pötibör yani Minik Tereyağcık bisküvisini inceliyoruz. Ülker’in özellikle Çifte Kavrulmuş olarak ünlenen çeşidine bakıyoruz. Ürün 175 gr.’lık paketlerde ve daha kolay bulunabilir haliyle 1 kg’lık Ultra Ekonomik paketlerde satılıyor.

🔸Daha önce de belirttiğimiz üzere Ülker markasıyla raflarda olan ürünlerde, diyet ürünler ve bebek ürünlerdeki mevzuat zorunluluğu haricinde Besin Değerleri paylaşılmadığı için, biz bu değerleri Tesco’nun İngiltere web sitesinden karşılaştırmalı olarak aldık. Ürün içeriğinden kaynaklı çok az da olsa farklılıklar olabilir. Bu vesileyle bir kez daha @ulker markasının diyet ve bebek ürünleri haricinde hiçbir ünününde Besin Değerleri tablosunu paylaşmadığını ve bunun bilinçli alınmış bir karar olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Ayrıca, kendilerinden halen Çokokrem Besin Değerleri bilgilendirmesi beklediğimizi belirtelim.

🔸Gelelim, Ülker Pötibör Bisküvi’nin içeriğine. Üründe; İlk üç sırada tabii ki, Buğday unu, Şeker ve Yağ bulunuyor. Yağ olarak Palm yağı tek başına kullanılmıştır. Oranı 100 gr.’da 14,3 gr.’dır. Eti Petit Beurre bisküvi’de %6 olarak gördüğümüz süt oranı, Ülker Pötibör’de yaklaşık %50 oranında daha az olup %3,4 oranında bulunmaktadır.

🔸Üründe Sofra şekeri haricinde Glikoz şurubu eklenmiştir. Bu haliyle, ürün 100 gr.’da 20,6 gr. Şeker içermektedir. Bu oran, Eti Petit Beurre bisküvideki kıyasla daha düşük olmakla birlikte, tek pakette 41,2 gr. yani yaklaşık 21 tane küp şeker ölçeğinde Şeker içerdiğini belirtelim. Bunun haricinde, ürünün tek paketinde 896 kcal olduğunu görüyoruz. Yine tek pakette 28,6 gr. Yağ ve 13,8 gr. Protein bulunmaktadır. Lif oranı ise 4,4 gr. ile düşük bir seviyededir.

ÜLKER PÖTİBÖR.jpg

🔸Üründe dikkatimizi çeken bir başka detay ise, üründe Melas olmasıdır. Melas, şeker pancarından şeker üretimi sırasında fabrikasyon kademesinde geri alınamayan son şuruptur. Özellikle Esmer şeker dediğimiz şeker çeşidinde bulunur. Kahverengimsidir. Bu maddenin aynı zamanda hayvan yemi ve gübre olarak da kullanıldığını, bu ürüne koyu bir renk vermek ve Çifte Kavrulmuş etkisini arttırmak için eklendiğini belirtelim☝️

🔍İçindekiler; Buğday unu, Şeker, Bitkisel yağ (Palm), Süt (%3,4), Glikoz şurubu, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat), Karamel (Şeker, Süt Kreması), Tuz, Melas, Aroma vericiler, Yumurta
🔍Ülker Pötibör Besin Değerleri
👉Enerji 896 kcal
👉Şeker 41,2 gr.
👉Yağ 28,6 gr.
👉Protein 13,8 gr.
👉Lif 4,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri 200 gr. tek paket ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri