Kek ve Pasta

Barni Kek


Market raflarında son dönemlerde sıkça gördüğümüz bir başka ürün ise, Barni Kek. Ukrayna menşeili bu ürün de içerik anlamında çok ciddi bir yoğunluğa sahip. İçeriğinde %70 oranında Kek ve %30 oranında Bitter Çikolatalı Dolgu olduğunu görüyoruz. İçeriği incelediğimizde, Bitter Çikolata oranının toplam üründe %6,6 gr. olduğunu görüyoruz. Bu da 30 gr.’lık tek adet kekte 2 gr.’dan daha az bitter çikolata demektir. Ürünün tek paketinde 117, kcal enerji bulunuyor. Bu enerjinin %60’ının Karbonhidrat kaynaklı ve tek başına %30’unun ise İlave Şeker yani yüksek oranda Glikoz-fruktoz şurubu kaynaklı olduğunu belirtelim.

🔸İçerik ne olursa olsun, buradaki şeker yükü ve şeker kaynağı hiçbir şekilde kabul edilemez niteliktedir. Çok net olacağız, çünkü konu çocuklarımız. Çocuklara yönelik olduğu bariz şekilde açık olan bu ürünlerin içeriğinde özellikle Glikoz şurubu ve Glikoz-fruktoz şurubu ile yüklemek sağlıksız nesiller meydana getirmek için en basit yoldur. Bu konuda uyanık olmamız gerekiyor.
🔸Şeker yükünü biraz açalım; görüyoruz ki ürünün Kek kısmında İlave şeker var fakat bundan daha yüksek oranda Glikoz-fruktoz şurubu var. Buna da ilave olarak Glikoz şurubu var. Bunun yanısıra, Bitter Çikolatalı dolgu kısmında da ürüne İlave Şeker ve bundan daha yüksek oranda Glikoz-fruktoz şurubu katıldığını görüyoruz. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 31 gr. Şeker içerdiğini ve bunun çok yüksek ölçüde Mısır şurubu yani Glikoz-fruktoz şurubu olduğunu belirtelim.
🔸Üründe yağ olarak Kanola yağı kullanılmış. Daha önce de bahsetmiştik, çeşitli zararları tespit edilen Kolza yağında yapılan laboratuvar çalışmaları çerçevesinde ortaya çıkmış bir yağ olan Kanola, çocuk ve bebek ürünlerinde düşük Doymuş yağ oranı sebebiyle tercih ediliyor. Bu haliyle ürünün tek paketinde 4,5 gr. Kanola yağı bulunuyor. Yağdaki Doymuş yağ oranı ise %20 civarındadır.
🔸Üründe Emülgatör olarak Soya Lesitini kullanıldığını, Buğday, Yumurta, Yağsız ve yağlı süt tozu içerdiğini ve Aroma verici olduğunu belirtelim. Bu haliyle, ürünün neredeyse tamamının Karbonhidrat ve Yağdan ibaret olduğunu, besin değeri açısından çocuğunuza herhangi bir katkı sağlamayacağını söylemeden geçmeyelim☝️

🔍İçindekiler; Kek (%70) [Buğday unu (%31), Yumurta (%16), Glikoz-fruktoz şurubu, Şeker, Bitkisel Yağ (Kanola), Nem Verici (Gliserol), Yağsız süt tozu (%1,7), Tam yağlı süt tozu (%1,2), Kabartıcılar (Disodyum Difosfat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Glikoz şurubu, Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin laktik asit esterleri, Yağ asitlerinin poligliserol esterleri), Tuz, Aroma Verici], Bitter Çikolatalı Dolgu (%30) [Glikoz-fruktoz şurubu, Bitter Çikolata (%22) (Kakao Kitlesi, Şeker, Kakao Tozu, Emülgatör (Soya Lesitini)), Bitkisel yağ (Kanola), Yağsız süt tozu, Şeker, Nişasta, Tam yağlı süt tozu, Nem Verici (Gliserol), Kalsiyum Karbonat, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici]
🔍Barni Kek Besin Değerleri
👉Enerji 117,6 kcal
👉Şeker 9,3 gr.
👉Yağ 4,5 gr.
👉Protein 1,8 gr.
👉Lif 0,45 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 adet Barni Kek (30 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri