Krakerler

Torku Çubuk Kraker


Sizden gelen yorumlar ve DM’lerde Eti ve Ülker haricinde en çok sorulan ürün; Torku Çubuk Kraker’di. Dün akşam özellikle markete gidip ürünü inceledik. İçeriğine baktığımızda İlave Şeker veya Glikoz şurubuna rastlamadık.

🔸Ürünün İçeriğine baktığımızda ilk üç sırada Un, yağ ve tuz olduğunu görüyoruz. Üründe Buğday unu kullanılmıştır. Yağ olarak bitkisel yağ tercih edilmiş ve dört farklı çeşit; Palm, Kanola, Ayçiçek ve Pamuk yağları kullanıldığını görüyoruz. Üründe tuz oranı ise %4,2 olarak dikkat çekiyor. Bu, şimdiye kadar incelediğimiz Çubuk Krakerler arasında en yüksek orandır. Bu haliyle, ürünün en ufak boyu olan 36 gr.’lık pakette 1,5 gr. tuz olduğunu hesaplıyoruz. Bu oran günlük ihtiyacın yaklaşık 3’te birine denk gelmektedir.
🔸Üründe bu içerikler haricinde Kabartıcılar, Emülgatör, Koruyucu ve Antioksidan adı altında katkı maddeleri bulunmaktadır. Bu haliyle ürünün 36 gr.’lık en ufak paketinde 147,6 kcal enerji bulunmaktadır. Aynı pakette 2,5 gr. yağ ve 2,4 gr. Protein vardır.
🔸Son olarak ürünün etiketinde dikkat çeken birkaç husustan bahsedeceğiz. Etiket verilerinden ürünün 100 gr.’da 4,6 gr. Şeker içerdiğini görüyoruz. Üründe İlave şeker bulunmadığından şeker oranının doğal şeker olduğunu anlıyoruz. Fakat üründe 100 gr.’da 4,6 gr. doğal şeker barındıran bir içerik mevcut değildir. Öyle ki, 100 gr. Buğday unu ancak 0,3 ila 0,4 gr. Şeker barındırmaktadır. Bunun haricinde Bitkisel yağdan, tuzdan, kabartıcılar ve emülgatör gibi katkı maddelerinden bu miktarda şekerin gelme ihtimali de yoktur. Aynı durum etiketteki Doymuş yağ oranı için de geçerlidir. Üründe 100 gr.’da bulunan 6,9 gr. Yağ bulunduğu, bunun ancak 0,1 gr.’ının Doymuş yağ olduğu belirtilmektedir. Bu durum da özellikle Palm ve Pamuk yağı içeren bir yağ karışımında mümkün değildir. Bu iki husus etiket verilerinin doğruluğu hakkında bizi ciddi anlamda şüpheye düşürmektedir. Bu konu ile ilgili olarak firmadan Çubuk Kraker’in etiket verilerinin doğruluğunu teyit etmek ve güncel besin değerleri tablosunu istemek üzere bir email attığımızı belirtelim✏
🔎İçindekiler; Buğday unu, Bitkisel Yağ (Palm, Kanola, Ayçiçek, Pamuk), Tuz, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Asit Pirofosfat), Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Koruyucu (Sodyum Metabisülfit), Antioksidan (Propil Gallat, Askorbil Palmitat)
🔎Torku Çubuk Kraker Besin Değerleri
👉Enerji 410 kcal
👉Karbonhidrat 6,9 gr.
👉Yağ 6,9 gr.
👉Protein 6,7 gr.
👉Lif 3,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri