Kek ve Pasta

Eti Pastamia


Geçtiğimiz haftalarda incelemeye aldığımız bir ürünü ancak yayına hazırladık. Eti Pastamia. Sütlü, Ballı ve Cevizli bir pasta oluyor kendileri. İçeriğine baktığımızda %50,6 oranında Kek, %47,8 oranında Sütlü Krema, %0,8 oranında Çikolatalı Dekor Sosu ve %0,8 oranında Ceviz gibi temel içeriklere sahip. Bu haliyle bakıldığında her şey güzel. Bir de detaya inelim.

🔸Ürünün İçeriğinde bölünmüş haliyle değil, toplam değerler üzerinden değerlendirme yapacağız. Bu haliyle üründe İlave Şeker ilk sırada yer alıyor. Ardından Buğday unu, Bitkisel yağlar ve Süt tozu geliyor. 100 gr.’daki net İlave Şeker oranını bilmiyoruz fakat yaklaşık olarak 30 gr. civarında olduğunu tahmin edebiliriz. Bu da tek dilimde 6-7 gr. Şeker yapar. Yani yaklaşık 3 tane küp şekerden bahsedebilriiz. Üründeki Yağ kaynaklarına bakıldığında Hindistan Cevizi, Palm, Ayçiçek, Pamuk ve Kanola olmak üzere beş farklı çeşit görüyoruz. Buna ilave olarak üründeki Süt kaynağı olan Süt tozunun oranı %12,5 civarındadır. Ürünün Bitter Çikolata oranının 100 gr.’da 0,5 gr. olduğunu da belirtelim. Ayrıca, reklamlarda yine havada uçuşan cevizlerin ürünün 100 gr.’daki miktarı sadece 0.8 gr.’dır. Yani 1 gramdan biraz daha az. 1 tane cevizin yaklaşık 5 gr. olduğunu düşünerek siz de reklamlardan ziyade gerçekleri gözünüzde canlandırabilirsiniz.
🔸Bu haliyle ürünün yaklaşık 66,25 gr.’lık tek diliminde 100 kcal enerji bulunuyor. Bu enerjinin %46’sı Karbonhidrattan gelirken, %48’i Yağdan geliyor. Proteinden gelen enerji oranı %6’dır. Burada dikkat çekilerek husus İlave şekerden kaynaklı enerjinin yaklaşık %27 ve Doymuş yağdan gelen enerjinin %9 oranında olmasıdır. Fakat tüm bunlardan daha önemli bir detay var. O da üründeki Lif oranıdır. Ürünün Sofra şekeri miktarı ve Doymuş yağ oranı bir kenara bırakılırsa, ürün çok sağlıksız bir içeriğe sahip değildir. Fakat Lif oranı ürünün vücudumuza vereceği etkiyi daha iyi gözler önüne sermektedir.
🔸Öyle ki ürünün tek dilimindeki Lif miktarı yalnızca 0,18 gr.’dır. Yani yok denecek kadar az diyebiliriz. Bu şunu gösterir ki, bir dilimde alınacak yaklaşık 3 tane küp şekerin de dahil olduğu 12 gr.’a yakın karbonhidrat vücutta oldukça hızlı şekilde Glikoza çevrilecek, Sofra şekerindeki Fruktoz da aynı hızla Karaciğere gidecektir. Bu o kadar hızlı gerçekleşecektir ki, sanki vücuda bir sıvıyla bu şekeri almışsınız gibi etki edecektir. Bu da 15 dk. İçinde bu üründen bir tane daha alma isteğine ve yarım saat içinde ise acıkma hissine sebep olacaktır. Bu durum kan şekerinizin hızlı düşüp yükselmesine sebep olur. Bu ise direk olarak beyninizi etkiler. Ayrıca, çok acıkmadan kaynaklı daha çok tüketim, uzun vadede Diyabet, Obezite gibi önemli hastalıkların temelini atar. Bu ve buna benzer lif bakımından çok düşük gıdaların tüketimi sizi sağlıklı yapmayacaktır. Bu tüketimler illa ki yapılacaksa, bu gerçekleri bilerek son derece kısıtlı miktarlarda gerçekleştirilmelidir. Fakat bu süreçte bağımlılık hissi artacağından bu tarz lif oranı düşük ve şeker oranı yüksek gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak, uzun vadede sağlıklı bir yaşam sürmek için önemlidir.

Eti-Pastamia
🔍İçindekiler; Kek (%50,6) [Şeker, Buğday unu, Yumurta, Bitkisel Yağ (Hindistan Cevizi, Palm, Ayçiçek), Bal (%8,4), Kabartıcı (Sodyum Hidrojen Karbonat)], Sütlü Krema (%47,8) [Süt tozu (%24,8), Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Şeker, Aroma verici), Çikolatalı Dekor Sosu (%0,8) [Şeker, Bal (%25,6), Süt Tozu (%9,3), Kakao, Bitter Çikolata (%7,2), Aroma verici (Vanilin)], Ceviz (%0,8)
🔍Pastamia Besin Değerleri
👉Enerji 100 kcal
👉Şeker 8,48 gr.
👉Yağ 5,24 gr.
👉Protein 1,44 gr.
👉Lif 0,18 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek dilim (66,25 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri