Bebek Bisküvisi

Milupa Bebek Bisküvisi


Milupa’nın piyasaya yeni sürdüğü Bebek Bisküvisi’ni inceliyoruz. Daha önce yaptığımız incelemeleri #GDBebekBisküvisi etiketinden bulabileceğinizi tekrar hatırlatalım. Bu yeni ürünü de o etikete ekliyoruz.

🔸İçerisinde Sofra Şekeri olmayan, Pekmez ve Keçiboynuzu ile tatlandırılan, Keçi sütüyle imal edilen ürünler ve tartışmalı durumu ve Doymuş yağ oranındaki yükseklikten dolayı Palm yağını bebek bisküvisi ürünlerinden çıkartmaya karar veren firmalar varken, Milupa’nın bu ürünü çıkarmasındaki amacı tam olarak anlayamıyoruz. Öyle ki, üründe Sofra şekeri var, Palm yağı var, Süt yerine Yağsız süt tozu var ve hatta Soya Lesitini var. Açıkçası bu ürünü ambalajda yazdığı haliyle “Bebekler için Üretilmiştir.” Yazısının anlamını ve karşılığını açıkçası merak ediyoruz. Çünkü marketteki herhangi bir bisküvide bulunan her içerik bu bisküvide de mevcut.
🔸Ürünün diğer bisküviler gibi üç temel içeriği var; Un, Şeker ve Yağ. Ürünün içeriğine baktığımızda %63 oranında Buğday unu içerdiğini görüyoruz. Şeker kaynağı olarak Sofra şekeri ilave edildiğini görüyoruz. Tam olarak oranı belirtilmemiş fakat ürünün 100 gr.’da toplam 23,8 gr. Şeker içerdiğini ve bunun yüksek oranda Sofra şekerinden kaynaklandığını kabul edebiliriz. Yağ olarak ise, Palm yağı tek başına tercih edilmiştir. Üründe bu içeriklerin haricinde Malt özütü, Yağsız süt tozu, Kabartıcılar, Aroma verici, Sodyum Klorür yani Rafine tuz, Soya Lesitini ve bazı mineral ve vitamin ilaveleri bulunuyor.
🔸Üründe tek bir bisküvinin yaklaşık 5,6 gr. olduğunu anlıyoruz. 1 porsiyon olarak belirlenen 4 tane bisküvinin toplam 93,6 kcal enerji verdiğini söyleyelim. İçerisinde 5,36 gr. Şeker var. Bu da yaklaşık 3 tane küp şekere denk geliyor. Yani yenen her 4 bisküvide 3 tane Küp şeker bulunuyor.
🔸Bisküviden alınan enerjinin %50’ye yakını Karbonhidrat kaynaklıdır. Bu orana İlave Şeker dahil değildir. Enerjinin %25’e yakınının yani yaklaşık dörtte birinin ise İlave Şekerden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Enerjinin yağdan gelme oranı %17 ve Proteinden gelme oranı ise %9’dur. Bu haliyle ürünün Karbonhidrat ve İlave Şeker ağırlıklı enerji verdiğini belirtebiliriz☝

🔎İçindekiler; Buğday unu (%63), Şeker, Bitkisel yağ (Palm), Malt Özütü, Yağsız süt tozu, Kabartıcılar (Amonyum Bikarbonat, Sodyum Bikarbonat, Monopotasyum Tartarat), Kalsiyum Karbonat, Vanilya Aroma vericisi, Sodyum Klorür, Kalsiyum Laktat, Emülgatör (Soya Lesitini), Ortofosforik asidin kalsiyum tuzları, Nikotinamid, Pridoksin Hidroklorür, Riboflavin, Tiamin Monohidrat, Demir-II-laktat
🔍Milupa Bebek Bisküvisi Besin Değerleri
👉Enerji 93,6 kcal
👉Şeker 5,36 gr.
👉Yağ 1,8 gr.
👉Protein 2 gr.
👉Lif 0,54 gr.
👉Sodyum 360 mg.
📌Not: Besin Değerleri 4 adet bisküvi (22,5 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri