Yoğurt

Dost Meyveli Yoğurt


Genel markaların yanısıra ucuzluk marketlerinde de görülen bazı Meyveli Yoğurtlara bakacağız. İlk olarak Bim market için Aynes Gıda tarafından üretilen Dost Meyveli Yoğurdu inceliyoruz.

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda; İnek Sütü, Çilek Preparatı, Şeker, Kıvam arttırıcı ve Yoğurt kültürü olduğunu görüyoruz. Üründe İlave şeker kullanıldığı ambalajda da belirtilmektedir. Zaten oran olarak gözden kaçacak gibi değildir. Öyle ki, 1 adet Küçük Boy yani 125 gr’lık Dost Meyveli Yoğurt’ya 21 gr. şeker mevcuttur. Bu şeker oranı yaklaşık 10 adet küp şekere eşittir☝
🔸Ürünün çilek içeriği Çilek Preparatı şeklindedir. Bu preparatın oranını tam olarak göremiyoruz. Çilek oranı ise etiket üzerinde %9 olarak belirtilmiş. Bu oranı kabul edersek; ürünün tek bir küçük boyunda 11,25 gr. Çilek olduğunu anlıyoruz. Bu da yaklaşık 2 tane çilek yapıyor. Bu oran bize biraz yüksek geldi. Fakat etiket verilerinin doğruluğunu bu hesap üzerinden tartışmıyor veya tartışmaya açmıyoruz.
🔸Ürünün Çilek Preparatında Çilek meyvesi haricinde dikkat çeken içerikler mevcuttur. Öyle ki, Çilekten hemen sonra İlave Sofra şekeri ve İlave Glikoz olduğunu görüyoruz. Bu, üründeki Şeker ilavesinin haricinde bir Preparata yapılmış ayrıca bir ilavedir. Bunun haricinde Preparatta Kıvam arttırıcı olarak Karragenan kullanıldığını görüyoruz. Bu maddeden de daha önce çokça bahsetmiştik.
🔸Temel olarak bu içeriğe sahip ürünün tek bir küçük boyunda 143 kal enerji mevcuttur. Bu enerjinin yaklaşık %59’unun İlave Şekerden kaynaklı olduğunun altını çizelim. Tekrar tekrar söyleyelim, gün içinde aldığınız enerjiden çok aldığınız enerjinin kaynağı yani niteliği önemlidir. Bu haliyle, yoğurt gibi dengeli bir enerji kaynağının bu şekliyle tüketiminde Karbonhidrat ağırlıklı diğer ürünlerin tüketiminden bir farkı yoktur. Özetle, 125 gr.’lık ürün tükettiğinizde 21 gr. Şeker alıyorsunuz. Bu şekerin çoğunluğu Sofra şekeri yani Glikoz ve Fruktozdur. Üründe bunun yanısıra Glikoz ilavesi de mevcuttur. Bunun haricinde aynı üründen 4,8 gr. Yağ ve 3,8 gr. Protein alıyorsunuz. Yağ ve Proteinin üründeki kaynağının Yağlı İnek Sütü olduğunu söyleyelim.

🔍İçindekiler; Tam Yağlı pastörize ve Homojenize İnek Sütü, Çilek Preparatı (Çilek, Şeker, Glikoz, Kıvam Arttırıcı (Modifiye Nişasta, Karragenan), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Çilek aroma vericisi), Şeker, Kıvam arttırıcı (Modifiye Nişasta, Karragenan), Yoğurt Kültürü
🔍Dost Çilekli Yoğurt Besin Değerleri
👉Enerji 143 kcal
👉Şeker 21 gr.
👉Yağ 4,8 gr.
👉Protein 3,8 gr.
👉Lif 0,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 adet Küçük boy (125 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri