Kim Üretiyor

#KimÜretiyor Dost Yoğurt


#KimÜretiyor serisine devam ediyoruz. BİM Marketlerin en çok bilinen ve çok satan ürünlerinden olan Dost Süt ve Dost Yoğurt ürünlerine bakıyoruz. Dost markası BİM’in neredeyse kuruluşundan bu yana istikrarla raflarda olan bir Süt ve Yoğurt markası. Öyle ki, uzun yıllardan bu yana Ak Gıda tarafından üretiliyor. Ak Gıda, başlangıçta Ülker Grubunun ortaklığının olduğu, İçim markasının üreticisi olup, Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri üreticisidir. Fakat, 2015 yılında tam da halka arz edileceği günden birkaç gün öncesinde sürpriz bir şekilde Fransa’nın en büyük süt ürünleri üreticisi olan Groupe Lactalis’e satılmıştır.

Dost UHT ve Günlük Süt; Ak Gıda San. Tic. Ve A.Ş. tarafından üretilmiştir. Üretim yeri Pamukova/Sakarya’dır. Ak Gıda firmasının %80 hissesi 2015 yılından bu yana Groupe Lactalis’e aittir. Dost Yoğurt; Ak Gıda San. Tic. Ve A.Ş. tarafından üretilmiştir. Üretim yeri Dost UHT Süt ile aynı olup, Pamukova/Sakarya’dır. Dikkatimizi çeken bir ayrıntı, incelediğimiz bazı 3 kg.’lık büyük boy Dost Yoğurt’ların Aynes Gıda tarafından da üretildiği oldu. Sanıyoruz ki, çok uzun yıllardan sonra Dost Yoğurt ilk kez Ak Gıda harici bir firma tarafından üretilmeye başlanmıştır.

Bir önceki #KimÜretiyor gönderisinde çokça sorulan ve fikir ayrılıklarına sebep olan bir konuya da buradan açıklık getirelim. Marketlerin kendi markaları adı altında üretim yaptırdığı firmaların Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde değişiklik gösterdiğini anlıyoruz. Öyle ki, ülkemizin farklı bölgelerinden bizi izleyen takipçilerimizin birçoğundan farklı firmalar tarafından üretilmiş aynı marka ürünlere rastlıyoruz. Dost Yoğurt ve Dost Sütlerde de Bim firmasının, bölgesel sebeplerden kaynaklı olarak farklı firmalara fason üretim yaptırdığını anlıyoruz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri