İlave Şekersiz, Krema Sos ve Ezmeler

Bella Pury Fıstık Ezmesi


Pury Fıstık ezmesinin içeriğine baktığımızda ürünün %100 Kavrulmuş Fıstık Ezmesi olduğunu görüyoruz. İçerik bilgisinde başka hiçbir ilave madde veya katkı maddesi bulunmuyor. Daha önce de Fitnut Fıstık Ezmesi paylaşımında dikkat çektiğimiz bir konuydu; %100 fıstık ezmesi fakat Kavrulmuş. Hatırlarsanız, Fitnut yetkililerinden gelen açıklamada fıstığın kesinlikle yağda kavrulmadığı belirtilmişti. O haliyle üründeki yağ oranı 100 gr.’da 46 gr.’dı. Bu üründe ise 100 gr.’daki yağ oranı 55,9 gr.’dır. Yine Besin Değerleri tablosundan baktığımızda Çiğ fıstıktaki Yağ oranı 100 gr.’da ortalama 49,2 gr. iken, Yağda kavrulmuş fıstıkta ortalama 52,5 gr. düzeyindedir. Bu da ürünün yağda kavrulmuş fıstık içerdiği kanaatini oluşturmaktadır. Fakat bununla ilgili kesin bilgiyi ancak firmadan alabileceğiz çünkü bu konuda ambalajda hiçbir beyan yok. Bunun yanısıra üründe Doğal fıstıklar olduğu belirtiliyor. Burada önemli olan yağda kavrulmuş ise, hangi çeşit yağ olduğu ve bunun neden paylaşılmadığı konusudur☝

🔸Gelelim üründeki Karbonhidrat ve Protein oranlarına. Ürünün Karbonhidrat oranına baktığımızda 100 gr.’da 6,1 gr. olduğunu görüyoruz. Bu durum yine Besin Değerleri verileri ışığında fıstığın kavrulmuş olduğunu kanaatini uyandırıyor. Öyle ki, 100 gr. çiğ fıstıkta Karbonhidrat oranı ortalama 7,6 gr. iken, Yağda Kavrulmuş fıstıkta bu oran 5,9 gr.’a düşmektedir.
🔸Protein oranına baktığımızda yine yüksek bir değerle karşılaşıyoruz. Öyle ki, çiğ fıstıkta 100 gr.’da 25,8 gr. Protein varken, yağda kavrulmuş fıstıkta bu oran ortalama 28 gr. düzeyine çıkmaktadır. Ürünün 100 gr.’da 29,3 gr. Protein içeriyor olması da yine yağda kavrulmuş olma kanaatini güçlendirmektedir.
📌İLAVE BİLGİ: Firma paylaşım yapıldığı dönemde ilk olarak hesabımızı mahkemeye vermekle tehdit etmiş, sonrasında ise mahkeme yolundan vazgeçmiştir. Bu süreçte firmanın üründeki fıstıkları farklı bir firmadan kavrulmuş haliyle temin ettiğinin ortaya çıktığını belirtelim. Fıstıkların yağda kavrulmamış olduğu firma tarafından beyan edilmiş fakat tarafımıza gönderileceği söylenen video veya görsel bilgi gönderilmemiştir.

🔍Bella Pury Besin Değerleri
👉Enerji 645 kcal
👉Karbonhidrat 6,1 gr.
👉Yağ 55,9 gr.
👉Protein 29,3 gr.
👉Lif 8,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri