İlave Şekersiz, Kavanoz Mamalar, Organik

HİPP Organik Akdeniz Sebzeleri


HİPP Marka Akdeniz Sebzeleri’ni inceliyoruz. Ürünün içeriğine baktığımızda temel olarak %79 oranında yani 190 gr.’lık tek kavanozda 150 gr. Sebze içerdiğini görüyoruz. Kalan 40 gr.’lık kısımda ise; Su, Mısır unu, Pirinç Nişastası, Krema ve Kolza yağı bulunuyor.

Ürünün sebze içeriğinde 6 farklı sebze var. Bunlar Havuç, Domates, Kabak, Soğan, Patlıcan ve Dolmalık Biber. Miktarlarına bakacak olursa, 190 gr.’lık tek kavanozda 60 gr. Havuç, 47 gr. Domates, 23 gr. Kabak, 8 gr. Soğan, 6 gr. Patlıcan ve 6 gr. Dolmalık biber olduğunu görüyoruz.

hipp-organik-sebzeler

Burada daha önce de defalarca dikkat çektiğimiz konuya tekrar dikkat çekeceğiz. 6. Ay ve sonrası kullanıma uygun olarak satılan bu ve buna benzer ürünlerdeki sebzelerin faydalarını elbette tartışmayacağız. Her biri vitamin ve mineral değerleri açısından tartışılmaz. Hele ki Organik üretimle üretilmiş, doğal sebzelerden bahsediyoruz. Fakat bu kadar farklı tattaki sebzeleri hayatında ilk kez tatmaya başlayan 6 aylık çocuğun yerine kendinizi koymalısınız. Hayatında ilk kez bir Havucun tadına bakacak olan bebeğiniz bunu 5 farklı sebzeyle birlikte algılıyor. Bir domatesin tadını almak yerine bunu 5 farklı sebzeyle birlikte tadıyor. Buna da ilave olarak, siz bebeğinizi ilk kez kabakla tanıştırıyorsunuz. İlk kez anne sütü dışında birşeyin tadını algılamaya çalışan tat reseptörleri, Kabağın tadını Mısır unuyla, Pirinç nişastasıyla ve hatta Kremayla birlikte algılıyor. Sonra çocuğumuz büyüyor 1,5 yaşına geliyor ve Kabağın tadını beğenmedi diye üzülüyoruz. Bakın, 6 aylık gelişimine destek olmak amacıyla bu ürünleri verdiğinizde; 2 ya da 3 yaşına geldiğinde gelişimi için olmazsa olmaz sebzeleri yiyemeyecek. Tadlarını beğendiremeyeceksiniz. Hele bir de, bebeğinizin hayatına o yaşa kadar çikolata, şeker de girdiyse hiç şansımız kalmayacak. Bakın burada gıdaların içeriğinden, doğallığından, tazeliğinden bahsetmiyoruz. En doğal, en taze sebzeyi bile karıştırarak, içine krema katarak verdiğinizde başımıza geleceklerden bahsediyoruz.

Gelelim üründeki bir başka tartışmalı konuya. Kolza Yağı. HİPP Markasının özellikle üzerinde durduğu Kolza yağıyla ilgili daha önce de çokça yazılar yazdık. Kolza yağı, içeriğindeki Erusik asit sebebiyle bir dönem dünyada ekimi yasaklanmış Kolza bitkisinden üretiliyor. Kolza bitkisi, Kanada’da yapılan yoğun çalışmalar sonrasında ıslah edilmiş ve Kanola adını almıştır. Bu haliyle, piyasada gördüğünüz Kanola yağı, Erusik asit seviyesi neredeyse sıfıra çekilmiş bir yağdır. Fakat HİPP ürünlerinde özellikle de belirtilmek suretiyle GDO’suz yani doğal Kolza yağı kullanılmaktadır. Bu durumda, firmanın bu yağdaki Erusik asit seviyesini de belirtmesi gerekmektedir.

🔍İçindekiler; Sebze (%79) [Havuç (%23), Domates (%25), Kabak (%12), Soğan (%4), Patlıcan (%3), Dolmalık Biber (%3)], Su, Mısır unu, Pirinç Nişastası, Krema, Kolza Yağı (%1)
🔍HİPP Organik Akdeniz Sebzeleri Besin Değerleri
👉Enerji 106 kcal
👉Karbonhidrat 14,3 gr.
👉Yağ 3,4 gr.
👉Protein 2,5 gr.
👉Lif 4 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 kavanoz (190 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri