Meyve Suyu ve Nektar

Dimes Tempo


Marketlerde en çok yer iştigal eden ürünlerden birine geldi sıra; Meyve Suları. İlk olarak iddialı ürünlerle başlayacağız. Örneğin; Dimes Tempo. Ürün “Hayatın Temposunu Yakalayın” sloganıyla, içildiğinde daha aktif, daha hareketli ve daha enerjik bir gün vadediyor. Bakın ambalajda yazanlar çok ilginç; “Hayata başka bakarken, meyvelerin, çayın ve ginsengin enerjisini yanında istersen Dimes Tempo’da, yani buradalar.” Şimdi bakalım bu ürünün enerjisi gerçekten nereden geliyor?

🔸İlk olarak; ürünün içeriğine baktığımızda, Ginsengin aroma verici olarak, çayın ise Beyaz çay infüzyonu olarak üründe bulunduğunu görüyoruz. Bir çeşit illüzyon diyebiliriz. Meyve suyu ise konsantre şekilde ürüne eklenmiştir. Meyve oranının en az %20 olduğu etikette belirtilmiştir. Bu haliyle ürünün 200 ml.’lik tek su bardağı miktarında 24,4 gr. Karbonhidrat olduğunu görüyoruz. Bunun %20’lik Meyve suyu konsantresinden gelen meyve şekeri haricinde tamamının Sofra Şekeri olduğunu biliyoruz. Sofra şekerinde Glikoz ve Fruktoz, Meyve şekerinde de Fruktoz olduğuna göre, bunların konsantre olarak bir araya gelmesinden Glikoz ve Fruktoz içeren bir şeker kaynağı ortaya çıkmaktadır. Tek bir su bardağında tam 12 tane küp şekerden bahsediyoruz.
🔸Şimdi gelelim #NeredenBuEnerji kısmına. Ürünün tek bir su bardağında 98 kcal enerji verdiğini belirtelim. Bu enerjinin tamamının Karbonhidrat kaynaklı olduğunu söyleyelim. İçerisindeki Lif oranı ise Sıfırdır. Yani bu ürünü içtiğiniz andan itibaren çok kısa süre içinde kan dolaşımınıza 24,4 gr. Glikoz ve Fruktoz girmektedir. Glikozun bir kısmı vücudun enerji ihtiyacını karşılarken kalanı karaciğere gider. Fruktoz ise direk olarak karaciğere gider. Bu şekerin kan dolaşımına girmesi ve çıkması çok kısa sürede gerçekleşir. İşte bu haliyle kan şekeriniz aniden yükselir ve aniden düşer.
🔸Kısacası kan şekeriniz aniden yükseldiği için kendinizi iyi hisseder, enerji dolarsınız. Fakat hemen akabinde gelen düşüş sizde tam tersi bir bitkinlik ve yorgunluk hali getirir. İncelemeyi ambalaj üzerindeki yazıyla bitirelim; “Bir yudum Tempo seni nasıl iyi hissettirecek inanamazsın.” Biz şahsen inanamadık zaten😊

dimes-tempo

🔍İçindekiler; Su, Şeker, Meyve suyu konsantresi (Elma, Nar, Üzüm, Çilek, Vişne), Siyah havuç suyu konsantresi, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Aroma vericiler, Doğal Ginseng Aroma vericisi, Konsantre beyaz çay infüzyonu.
🔍Dimes Tempo Besin Değerleri
👉Enerji 98 kcal
👉Karbonhidrat 24,4 gr.
👉Yağ Yoktur.
👉Protein Yoktur.
👉Lif Yoktur.
📌Not: Besin Değerleri 1 su bardağı (200 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri