Krakerler

Eti Pizza Kraker


Marketlerde en çok görülen ve bilinen Abur Cubur ürünlerden birine geldi sıra; Eti Pizza Kraker. Eti Pizza Kraker, uzun yıllardır önce bakkal sonra market raflarında ara vermeden yer alıyor. Bazen çokça soruluyor, acaba bu ürünler bizim çocukluğumuzda da böyle miydi diye? Çok arıyoruz, tarıyoruz fakat ürünlerin eski ambalajlarına ulaşmak çok zor. Firmaların da bugünkü ürünlerle ilgili bilgi vermekte bile imtina ettiklerini düşündüğünüzde, geçmiş yıllardaki bilgileri onlardan almanın ne kadar zor olduğunu tahmin edebilirsiniz. Fakat tahmin ediyoruz ki, bugünkü içeriklerle bundan 10-15 yıl önceki aynı ürünün içerikleri muhtemelen aynı değildi. Artık daha karmaşık bir içeriğe sahip ürünlerin; daha çeşitli yağlar, farklı Karbonhidrat kaynakları ve Sodyum Metabisülfit gibi tartışmalı katkı maddeleri içerdiğini görüyoruz.

🔸Gelelim Eti Pizza Kraker’in içeriğine. Tuzlu bir kraker olarak bilinse de, Pizza Kraker temel olarak Un, Yağ ve Şekerden ibarettir. Un kaynağı standart Buğday unu yani Beyaz undur. Bitkisel yağ olarak da Eti’nin genel olarak kullandığı Palm, Ayçiçek, Pamuk ve Kanola dörtlüsünü görüyoruz. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 22 gr. Yağ içerdiğini belirtelim.
🔸Gelelim üründeki Şeker kaynaklarına. Üründe İlave Sofra şekeri bulunuyor. Bu da yetmiyor bir de İlave Glikoz-fruktoz şurubu eklenmiş. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 7,8 gr. Şeker içerdiğini belirtelim. Burada içerikteki çoktan aza yapılan sıralamadan anlıyoruz ki, Glikoz-fruktoz şurubu oranı en az %3. Yani 100 gr.’da 3 gr. Glikoz-fruktoz şurubu var. Bunun haricinde de yaklaşık en fazla 4,8 gr. Sofra Şekeri olduğunu tahmin edebiliriz. Sofra şekeri de nitekim Glikoz ve fruktoz içeriyor. Bu haliyle ürünün en küçük paketi olan 50 gr.’lık çeşidinde 3,9 gr. Şeker olduğunu belirtelim. Bu da yaklaşık 2 tane küp şeker demektir. Bahsettiğimiz ürünün Pizza kraker olduğunu hatırlatalım. Normalde içeriğinde şeker bile olmadığını düşünürsünüz.
🔸Son olarak üründeki Tuz oranına dikkat çekelim. Ürünün 50 gr.’lık en küçük paketinde 1 gr. Tuz bulunuyor. Günlük tuz tüketiminin ortalama 5 gr. olduğunu kabul edersek, bu da günlük tüketimin tam beşte biri demektir☝️ 

🔍İçindekiler; Buğday unu, Bitkisel Yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Şeker, Glikoz-fruktoz şurubu, Domates Salçası (%3), Haşhaş, Tuz, Acı Biber (%0,2), Kekik, Soğan Tozu (%0,2), Un İşlem Maddesi (Sodyum Metabisülfit)
🔍Eti Pizza Kraker Besin Değerleri
👉Enerji 238 kcal
👉Şeker 3,9 gr.
👉Yağ 11 gr.
👉Protein 3,75 gr.
👉Lif 1,1 gr.
👉Tuz 1 gr.
📌Not: Besin Değerleri Küçük paket (50 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri