Toz İçecekler

Sek Hazır Salep


Salep incelemelerine hazır olarak satılan saleplerden devam ediyoruz; Sek markalı Salep ürünü inceliyoruz. Ürün 1 litrelik paketlerde ısıtılarak tüketime hazır şekilde satılıyor. Ürünün yasal ismi de UHT Hazır Salep olarak geçiyor fakat üründe %0,15 yani binde 1,5 oranında salep ve salep aroma vericisi bulunuyor.

Bu inceleme 22 Kasım 2017 tarihinde yaptığımız yayının güncellenmiş halidir. Paylaşıma konu ürün Aralık 2019 tarihinde markette bizzat tespit edilmiş etiket verileri üzerinden incelenmiştir.

gıda dedektifi

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Pastörize İnek sütü, Şeker ve Modifiye Nişasta olduğunu görüyoruz. Üründe daha önce Tapyoka nişastası kullanılıyordu fakat güncel etiketlerde nişastanın türü tüketiciyle paylaşılmamaya başlamış. Biz de bu haliyle üründe tapyoka mı, patates mi yoksa mısır nişastası mı kullanıldığını bilmiyoruz. Üründe kullanılan sütün de %3,3 oranında yağ içerdiğini yani yağlı süt sınıfında olduğunu söyleyelim.

Üründe ilave şeker olarak sofra şekeri kullanılmış – ki bunu içerikte 2. Sırada görüyoruz. Ürünün bu haliyle 100 gr.’da 8,6 gr. şeker içerdiğini ve buna sütten gelen laktozun da dahil olduğunu belirtelim. Üründe yaklaşık olarak %90 oranında süt olduğunu kabul edersek 100 ml.’de 4 gr. Laktoz içerdiğini hesaplayabiliyoruz. Bu haliyle üründe geri kalan 4,6 gr. şekerin ilave şeker yani sofra şekeri olduğunu anlıyoruz. Bu da ürünün tek porsiyon yani 250 ml.’lik tüketiminde 11,5 gr. yani yaklaşık 6 tane küp şeker kadar ilave şeker tükettiğimizi gösteriyor.

Bu bir salepti değil mi? Evet, ambalajın ön yüzüne bakarsak büyük puntolarla salep yazıyor ve görsellerde de yine büyük boy tarçınlar göze çarpıyor. Fakat ürün %0,15 yani bine 1,5 oranında salep ve bunun yanısıra salep aroma vericisi ile tarçın aroma vericisi içeriyor. Evet, üründe tarçın yerine tarçın aroma vericisi ve eser miktarda salep yer alıyor. Ürün ayrıca Kıvam arttırıcı olarak guar gam ve Karragenan katkıları içeriyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Pastörize inek sütü, Şeker, Modifiye Nişasta, Salep (%0,15), Salep aroma vericisi, Kıvam arttırıcılar (Guargam, Karragenan), Tarçın aroma vericisi
🔎Sek Salep Besin Değerleri
👉Enerji 210 kcal
👉Şeker 21,5 gr.
👉Yağ 7,5 gr.
👉Protein 7,5 gr.
👉Lif 4,25 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek bardak (250 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri