Toz İçecekler

Sek Hazır Salep


Bir başka Hazır Salep incelemesine geçiyoruz; SEK Hazır Salep. Benzer bir içeriğe sahip bu üründe çok az da olsa Şeker oranının daha düşük olduğunu görüyoruz.

🔸İçeriğe baktığımızda benzer şekilde Süt, Şeker, Nişasta, Salep, Salep Aroması ve Kıvam arttırıcı temelinde üretildiğini anlıyoruz. Süt kaynağı olarak Yağlı İnek Sütü kullanılmıştır. Oranı net olarak belirtilmemiş, önceki paylaşımda yapılan bir hesaplama gibi yaklaşık bir oran hesaplanabilir. Karbonhidrat kaynağı olarak Sofra Şekeri ve Tapyoka Nişastası kullanıldığını görüyoruz. Bu üründe de Kıvam Arttırıcı olarak Guar Gam ve Karragenan maddeleri kullanılmıştır.
🔸Gelelim üründeki Salep içeriğine. Etiketten Salep oranını göremiyoruz. Fakat bir önceki üründen farklı olarak bu üründe Salep oranı, Salep Aroma vericisi oranından daha fazladır. Bu haliyle üründe miktar olarak bilmesek de, aroma vericiden çok salep bulunduğunu belirtelim.
🔸Bu haliyle 1 su bardağı yani yaklaşık 200 ml.’lik SEK Hazır Salep’te 170 kcal enerji bulunduğunu belirtelim. Aynı miktardaki salepte bulunan Şeker oranı 17,2 gr.’dır. Bu da tek su bardağında yaklaşık 8,5 tane küp şeker demektir. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %40’a yakının İlave Şekerden kaynaklı olduğunu belirtelim. Üründen alınan %14 oranındaki Kalori Sütteki laktozdan, %31 oranındaki Kalori Sütteki yağdan ve %15 oranındaki Kalori ise Sütteki Proteinden gelmektedir.
🔸Peki bu Salep’ten 1 su bardağı tükettiğinizde aldığınız 170 kcal enerjiyi nasıl yakarsınız? Belirttiğimiz gibi çoğu İlave Şekerden gelen yani vücutta hızla depolanmaya çok müsait bu kaloriyi yakmak için ortalama bir hesapla 70 kg.’lik bir yetişkinin 15 dakika boyunca ip atlaması gerekcektir. Bunu tüketen 30 kg.’lık bir çocuksa, ortalama 40 dakika boyunca koşması gerekecektir. Peki bu enerji yakılmazsa? Evet, karaciğer görevini yapacak ve yakmadığınız bu enerjiyi Yağ olarak depolayacaktır.

🔍İçindekiler; Yağlı İnek Sütü, Şeker, Modifiye Tapyoka Nişastası, Salep, Salep Aroma Vericisi, Kıvam Arttırıcı (Karragenan, Guar Gam)
🔍SEK Hazır Salep Besin Değerleri
👉Enerji170 kcal
👉Karbonhidrat 24 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 3,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 su bardağı (200 ml.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri