Toz İçecekler

Nestlé Salep


Dünkü Salep paylaşımlarından sonra en çok sorulan ürünlerden biri de; Toz Saleplerdi. Markette karşımıza çıkan ilk toz salep ile başlıyoruz; Nestle Salep. Tabii ambalajda yazdığı haliyle tam adı; Sütlü Salepli İçecek Tozu. Bakalım içinde neler varmış?

🔸İçerikte ilk olarak karşımıza Şeker çıkıyor. Besin Değerlerinden anladığımız kadarıyla 15 gr. yani tek paket salep tozunda 10,1 gr. Şeker bulunuyor. Bu da yaklaşık 5 tane küp şeker demektir. Oranını bilmesek de, buna üründeki Laktoz da dahildir. Bunun haricinde ürünün içeriğinde Patates Nişastası, Aroma verici, Kıvam arttırıcılar, Tarçın, Tuz ve Tatlandırıcı bulunuyor. Tatlandırıcı olarak Aspartam kullanılmıştır. Daha önce araştırmalarını yapmıştık #GDTatlandırıcı etiketinden ulaşabilirsiniz.
🔸Üründeki Salep tozu oranı Binde 1 düzeyindedir. Bu oran dün incelediğimiz hazır saleplere göre kısmen daha yüksek olsa da miktar bazında tabii ki çok ama çok düşüktür. Hatta ilginç bir anekdot olarak belirtelim, üründeki Tuz oranı Salep oranından 5 kat daha fazladır. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 0,5 gr. Tuz içerdiğini belirtelim. Fakat salep içeriği 100 gr.’da 0,1 gr.’dır.
🔸Hazır Salepten farklı olarak Toz Salepte süt oranı çok çok azdır. Bu haliyle bu içeceğin süt ya da suyla yapıldığını belirtelim. Sütle yaptığınızda aşağıda belirttiğimiz Besin Değerlerine kattığınız sütün de Karbonhidrat, Protein ve Yağ oranlarını eklemeniz gerekir. Bu haliyle tabii ki aldığınız Kalori oranı da değişecektir. Suyla yapmayı tercih ederseniz sadece üründeki kadar yani %8 oranında Süt tozu miktarınca süt içereceğini belirtelim.

🔍İçindekiler; Şeker, Modifiye Patates Nişastası, Yağsız süttozu (%8), Laktoz, Aroma verici, Kıvam arttırıcı (Guar gam, Ksantam gam), Tarçın, İyotlu Tuz, Salep tozu (%0,1), Tatlandırıcı (Aspartam)
🔍Nestle Salep Tozu Besin Değerleri
👉Enerji 97 kcal
👉Karbonhidrat 13,7 gr.
👉Yağ Yoktur.
👉Protein 0,5 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 paket (15 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri