Yoğurt

Pınar Protein Yoğurt


Geçtiğimiz gün Süzme Yoğurt ve Pınar Protein Yoğurt ile ilgili paylaşımlar yapmıştık. Şu sıralar çokça reklamlarını gördüğümüz Pınar Protein Yoğurdun aslında bir Süzme yoğurt olduğunu görmüştük. Anket paylaşımında İçerikler ve Besin Değerleri hakkında detaylı açıklama yapmamıştık, şimdi eşit şartlarda olması adına Pınar Protein Yoğurt ürününü aynı markanın Süzme Yoğurt ürünüyle karşılaştıracağız.

🔸Etikette yazan bilgiler üzerinden anlıyoruz ki, Pınar Protein’in yağı azaltılmış ve Laktaz enzimi eklenmiştir. Oysa ki; zaten yoğurt fermentasyonu sırasında Laktoz, basit şekerlere parçalanır. Böylelikle laktoz intoleransı ihtimali ortadan kalkar. Pınar Protein Yoğurt; bu haliyle 100 gr.’da 3,5 gr. Karbonhidrat, 1 gr. Yağ ve 9 gr. Protein içermektedir. Ürünün Proteinden gelen enerjisinin oranı %61’dir. Burada önemli bir unsur, üründeki Protein oranıyla Laktaz enziminin bir bağlantısı olmamasıdır. Burada yoğurdun yapılış tekniği önem kazanıyor.
🔸Şimdi durumu daha iyi anlamak üzere, gelelim aynı markanın Süzme yoğurduna. Pınar Süzme Yoğurt ile Pınar Protein Yoğurt, Besin Değerleri açısından önemli benzerlikler içeriyor. Öyle ki, ürünlerdeki Karbonhidrat oranı aynıdır. Her iki yoğurtta da 100 gr.’da 3,5 gr. Karbonhidrat bulunuyor. Pınar Süzme Yoğurtta Yağ oranı 2 gr. olup, normal yoğurtlara göre düşüktür. Ve gelelim Protein oranına. Pınar Süzme Yoğurdun 100 gr’da 10 gr. Protein içerdiğini görüyoruz. Yani Pınar Protein Yoğurda göre daha yüksek orandadır. Bu haliyle, üründen aldığınız enerjinin 74 kcal enerjinin %56’lık kısmı Proteinden gelmektedir.
🔸Sonuç itibariyle, Pınar Protein Yoğurt’taki yüksek Protein oranı, üründeki özel bir içerikten değil tamamıyla Süzme yoğurt tekniğiyle ilgilidir. Bu haliyle, ürünün alternatifsiz bir Protein kaynağı olduğu düşünülmemeli, kaşıklı kapak, 190 gr.’lık tek seferlik paket vb. tüketimi kolaylaştırıcı etkenlerin yanısıra Besin Değerleri ve fiyat karşılaştırması yapılarak tercih edilmelidir.

🔍Pınar Protein Yoğurt İçindekiler; Pastörize İnek Sütü, Yoğurt Kültürü, Laktaz Enzimi
🔍Pınar Protein Yoğurt Besin Değerleri
👉Enerji 59 kcal
👉Karbonhidrat 3,5 gr.
👉Yağ 1 gr.
👉Protein 9 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için geçerlidir.

🔍Pınar Süzme Yoğurt İçindekiler; Pastörize İnek Sütü, Yoğurt Kültürü
🔍Pınar Süzme Yoğurt Besin Değerleri
👉Enerji 74 kcal
👉Karbonhidrat 3,5 gr.
👉Yağ 2 gr.
👉Protein 10 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için geçerlidir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri