Eritme Peyniri

Karper Sade Üçgen Peynir


Geçtiğimiz günlerde bahsettiğimiz Eritme Peynirlerin piyasada en köklü ve bilinen çeşitlerinden biri de üçgen peynirlerdir. Üçgen peynir denince aklımıza gelen ilk marka ise; Karper’dir. Karper’in tarihsel sürecini anlatmıştık. Günümüzde ise, Karper markasının Fransız Bel firması tarafından satın alındığını ve Karper peynirleriyle Lavache Quirit peynirlerinin ülkemizde bu firma tarafından üretildiğini söylemiştik.

Gelelim Karper’in İçeriği ve Besin Değerlerine; İçerikte ilk iki sırada, Peynir ve Yağ var. Üründe peynir olarak “Çeşitli Peynirler” ve Yağ olarak Tereyağı kullanıldığını görüyoruz. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 9,9 gr. Karbonhidrat ve 15 gr. Yağ içerdiğini belirtelim.

Eritme peynirlerin, taze peynir dediğimiz peynirlerden en önemli farkı da burada ortaya çıkıyor. Eritme peynirlerde ana hammadde Süt değil, peynirdir. Eritme peynirleri, çeşitli olgunluktaki peynir ya da peynirlerin eritme tuzları ile harmanlanarak homojen bir kitle elde edilinceye kadar sabit bir karıştırma ile kısmi vakum altında eritilmesiyle elde ediliyor. Bu madalyonun bir tarafı.

Madalyonun diğer tarafında da, eritme peynirlerin aşırı derece olgunlaşmış, tüketilmesi ve muhafazası güçleşen peynirlerden yapıldığı gerçeğidir. Kabulü zor olsa da bu peynirler çoğu zaman raftan dönen peynirler oluyor☝️Burada marka bazlı değil, genel ifadelerle konuyu anlatmaya çalışıyoruz. Öyle ki, Karper peynirlerinin nasıl bir peynir hammaddesiyle yapıldığını bilmiyoruz. İçerik de bu konuda pek ümit vermiyor açıkçası. İçerikte İlk sırada yer alan ifadeyle üründe “Çeşitli Peynirler” yer alıyor. Bu belirsiz ve yoruma açık ifadeyi biz olumsuz yorumlamak istemiyoruz. Bu konuda firmanın da haftaiçi bize ulaşarak bilgi verme isteği olmuştu, Hikayelerde paylaşmıştık. Konuyla ilgili firmadan bir bilgi dönüşü olursa sizlere iletiyor olacağız.

Üründe bu içeriklerin yanısıra Süt tozu, Süt Proteini ve Peyniraltı suyu tozu ilavesi bulunuyor. Bu ilavelerin etkileri peynirin besin değerlerinde görülüyor. Öyle ki, Karper Üçgen Peynir; 100 gr.’da 7,7 gr. Protein içeriyor. Bu haliyle üründen aldığını enerjinin %66’lık kısmı Yağdan geliyor. Bunun %19’luk kısmı Karbonhidrattan ve %15’i ise Proteinden kaynaklıdır.

🔍İçindekiler; Çeşitli Peynirler, Tereyağı, Süt Tozu, Süt proteini, Emülsifiye Edici Tuzlar (Sodyum Sitratlar, Sodyum Fosfatlar, Difosfatlar, Polifosfatlar), Peyniraltı suyu tozu
🔍Karper Sade Üçgen Peynir Besin Değerleri
👉Enerji 250 kcal
👉Karbonhidrat 9,9 gr.
👉Yağ 15 gr.
👉Protein 7,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri