Dünya Turu

La Vache Qui Rit Üçgen Peynir “Almanya Versiyonu”


Bir takipçimizin bu firmaya ait BabyBel marka peynirle ilgili sorduğu soru üzerine bazı araştırmalara giriştik. Bu araştırmalar çerçevesinde Lavache Quirit Eritme peynirlerinin farklı ülkelerdeki versiyonlarıyla karşılaştık. Firmanın birçok Avrupa ülkesinde çok daha çeşitli ürünlerle piyasalarda olduğunu gördük. Farklı ürün çeşitlerini detaylı incelemedik fakat ülkemizde de üretimde olan Üçgen Peynir çeşidinin Fransa ve Almanya versiyonlarındaki detaylara baktığımızda çok şaşırdık. Öyle ki, ürünlerdeki içerik sıralamasından tutun Besin değerlerine kadar birçok farklılık tespit ettik.

🔸Almanya versiyonunu sizlere sunuyoruz. Almanya’daki Lavache Quirit Üçgen Peynir içeriğinde ilk olarak karşımıza Tereyağı yerine Yağsız Süt Tozu çıkıyor. Arından Peynirler geliyor. Tereyağı ise üçüncü sırada yer alıyor. Bunun yanısıra, üründe ilave vitamin yok fakat Süt Proteinleri ilavesi mevcuttur. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 18,5 gr. Yağ içerdiğini görüyoruz. Bu oran ülkemizdeki peynirde 22,7 gr.’dır. Bunun yanısıra, ürünün 100 gr.’da 11,5 gr. Protein içerdiğini görüyoruz. Bu oran ülkemizdeki peynirde 0,9 gr.’dır. Evet, yanlış okumadınız. Almanya’daki versiyonda yaklaşık %20 daha az yağ ve tam 13 kata yakın daha fazla protein var.
🔸Bu haliyle, #NeredenBuEnerji diyerek üründen alınan kaloriye baktığımızda, bu kalorinin %70’inin Yağdan geldiğini görüyoruz. Bu oran ülkemizdeki peynirde %88’dir. Protein açısından baktığımızda ise, Almanya versiyonunda alınan kalorinin %19’unun Protein kaynaklı olduğunu görüyoruz. Bu oran ülkemizdeki peynirde sadece %2’dir.
🔸Bu ürünün Türkiye’deki reklamlarını da izledik. Reklamlarda bir de ünlü bir uzman oynatılmış. Masada kahvaltı yapan çocuklar ve güya dengeli beslenme için olmazsa olmaz bir ürün; Lavache Quirit. Uzman hanımefendi faydaları saymakla bitiremiyor. Süt yerine bu ürünü öneriyor adeta. Kendi uzmanlık sayfasına girdiğimizde ise, Sütün faydalarını saymakla bitirememiş. Bu arada ürünün üzerinde koca harflerle Kalsiyum yazıyor ama üründeki Kalsiyum oranı paylaşılmamış. Ürüne peynir diyoruz ama bir peynirin olmazsa olmazı Protein içermiyor. Ne diyelim?

🔍İçindekiler; Yağsız Süt Tozu, Peynirler, Tereyağı, Eritme tuzları (E452, E341, E330, E450), Süt proteini
🔍Lavache Quirit Almanya versiyonu Besin Değerleri
👉Enerji 239 kcal
👉Karbonhidrat 6,5 gr.
👉Yağ 18,5 gr.
👉Protein 11,5 gr.
👉Kalsiyum 610 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri