Eritme Peyniri

La Vache Qui Rit Üçgen Peynir


Gelelim aynı firmanın aynı fabrikada ürettiği Dünyaca Ünlü Eritme peynir markasına. Lavache Quirit dünyanın birçok ülkesinde üretim yapan, “Gülen İnek” sloganıyla çokça bilinen bir markadır. Temel itibariyle bir Eritme peyniri olan Lavache Quirit peynirlerinin içeriğinde de ilk iki sırada Peynir ve Yağ yer almaktadır. Burada ilk fark; üründeki Yağ oranı peynir oranından daha fazladır. Yağ olarak; Tereyağı kullanıldığını belirtelim. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 22,7 gr. Yağ içermektedir.

Üründeki peynir çeşidi Cheddar peyniridir. Cheddar peyniri; ismini İngiltere’nin bir kasabasından alınan bir peynir çeşididir. Geleneksel olarak inek sütünden elde edilen ve uzun yıllar boyunca balmumuna sarılıp olgunlaştırılmasıyla ünlüdür. Günümüzde ise Cheddar peyniri geleneksel yöntemlerle üretilmemektedir. Çünkü bu aylar alacaktır. Cheddar üretim şeklinin yanısıra, yağlı olması ve yüksek protein değerleriyle dikkat çekmektedir. Bu haliyle, yeterli olgunluğa erişmiş Cheddar peynirinin 100 gr.’da ortalama 33,1 gr. Yağ ve 25 gr. Protein içerdiğini belirtelim. Üretim aşamasıyla ilgili bir başka not; yapılan akademik bir araştırma gösteriyor ki, Cheddar peynirinin üretimi sonrasında 3 aylık depolama sürecinde tuz oranı yükselirken, kazein yani Protein miktarları azalıyor. Aynı zamanda tam yağlı Cheddar peynirlerinde ise bu azalma oranının daha yüksek olduğu görülüyor. Yani Cheddar peyniri rafta ya da depoda bekledikçe Proteinini kaybediyor.

Tekrar gelelim Lavache Quirit Eritme peynirine. Üründe Peynir hammaddesinin Cheddar peyniri olduğunu söylemiştik. Tabi hangi olgunlukta olduğunu ve üretim sonrasındaki sürecini bilmiyoruz. Fakat ürünün Protein değerlerine baktığımızda 100 gr.’da sadece 0,9 gr. Protein içerdiğini görüyoruz. Üründe ilave Süt Proteini olmasına rağmen böylesine düşük bir değerden bahsediyoruz. Bu haliyle, üründe kullanılan Cheddar peynirinin proteinden yoksun olduğunu söylersek, yanlış olmayacaktır.

Bu haliyle üründen aldığınız enerjinin %88’inin Yağdan kaynaklı olduğunu belirtelim. Enerjinin %10’u karbonhidrattan gelirken, Proteinden gelen oran ise yalnızca %2’dir. Protein oranı ve kullanılan peynirle ilgili firmadan farklı bir bilgi gelirse ileteceğiz

🔍İçindekiler; Tereyağı, Cheddar Peyniri, Süt Tozu, Süt Proteini, Emülsifiye edici Tuzlar (Sodyum Sitratlar, Sodyum Fosfatlar, Kalsiyum Fosfatlar, Difosfatlar, Polifosfatlar), Sofra Tuzu, Asitlik Düzenleyici (Sitrik Asit), Vitamin B12, Vitamin D
🔍Lavache Quirit Üçgen Peynir Besin Değerleri
👉Enerji 265 kcal
👉Karbonhidrat 6 gr.
👉Yağ 22,4 gr.
👉Protein 0,9 gr.
📌Not: Besin Değerler 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri