Eritme Peyniri

Ülker İçim Üçgen Peynir


Gelelim bir başka Eritme peyniri markasına… Ülker İçim markasıyla raflarda gördüğümüz Üçgen Peynir ambalajında Taze Eritme Peyniri olduğu yazıyor. Bu haliyle ürünün içeriğini ve Besin Değerlerini inceleyeceğiz. Daha doğrusu sadece İçeriğini inceleyeceğiz. Çünkü biliyorsunuz Ülker markası tamamıyla keyfi olarak aldığı karar doğrultusunda mevzuat açısından zorunlu olan Diyet ürünler ve Çocuk ürünleri haricinde neredeyse hiçbir ürününde Besin Değerlerini paylaşmamaktadır. Bu üründe de çok merak etmemize rağmen, ambalajda bu değerleri göremiyoruz. Bu haliyle, bir başka Ülker ürününde de #Sadeceİçerik inceleyeceğiz.

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda, benzer diğer ürünlerden farklı olarak dikkatimizi çeken en önemli katkı maddesi; Kıvam arttırcılardır. Öyle ki, üründe Kıvam arttırıcı olarak; başta Karragenan olmak üzere, Keçiboynuzu gamı ve Potasyum Klorür kullanılmıştır. Bunun haricinde üründe Renklendirici olarak Beta Karoten kullanıldığını görüyoruz. Sorbik asit, diğer ürünlerde Emülsifiye edici tuz olarak rastladığımız bir madde olup, bu üründe içerikte Koruyucu olarak sınıflandırılmıştır.
🔸Ürünün bu haliyle ilk üç sırada Peynir, Su ve Tereyağı içerdiğini görüyoruz. Buradan da anlıyoruz ki bu üründe Süt veya Süt tozu yerine, Su kullanımı tercih edilmiştir. Peynir kaynağı olarak hangi çeşit ve hangi nitelikte peynir kullanıldığını bilemiyoruz.
🔸Sonuç olarak, gerek içeriğin diğer benzer ürünlere göre ilave katkı maddeleri içermesi, gerekse Besin Değerlerinin paylaşılmıyor olması zihinlerde bu ürünle ilgili birçok soru işareti bırakıyor. Özellikle Besin Değerleri noktasında; neredeyse bütün markaların besin değerlerini açıkça paylaştığı bir ortamda, Ülker gibi bir markanın mevzuat arkasına sığınarak bu değerleri paylaşmıyor olmasını bir tüketici olarak nasıl değerlendirdiğinizi merak ediyoruz.

🔍İçindekiler; Peynir, Su, Tereyağı, Emülsifiye edici tuzlar (Polifosfatlar, Difosfatlar, Sodyum Sitratlar, Sodyum Fosfatlar), Kıvam arttırıcılar (Karragenan, Keçiboynuzu gamı, Potasyum Klorür), Renklendirici (Beta Karoten), Koruyucu (Sorbik asit)
🔍Ülker İçim Üçgen Peynir Besin Değerleri
👉Enerji Bilinmiyor
👉Karbonhidrat Bilinmiyor
👉Yağ Bilinmiyor
👉Protein Bilinmiyor
👉Lif Bilinmiyor

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri