Eritme Peyniri

SEK Üçgen Peynir


Eritme peynirleri incelemesinde Sek markasına geldik. Sek Üçgen Peynirin, Tat Gıda Sanayi A.Ş. tarafından üretildiğini görüyoruz. Ürünün içeriğine genel olarak göz gezdirdiğimizde aslında ilk dikkatimizi çeken kullanılan peynirin cinsinin yazmasıydı. Görüyoruz ki, üründe Kaşar peyniri bulunuyor. Fakat tabii ki peynirin kalitesi ve niteliği hakkında bir fikrimiz yok. Sonuçta Eritme peynirlerinde kullanılan peynirlerin taze peynirler olmadığı biliniyor.

🔸İçeriğe baktığımızda SEK Üçgen Peynir’de de İçim Üçgen Peynir gibi Süt yerine Su kullanılması tercih edildiğini görüyoruz. Buna ilave olarak Tereyağı, Tuz ve Emülsifiye edici tuz bulunuyor. Devamına baktığımızda ilginç katkıların olduğunu görüyoruz. Taze kaşarın 100 gr.’da 23 gr. Protein içerdiğini, olgunlaşmış yani Eski Kaşar çeşidinin ise 100 gr.’da 25 ila 29 gr. Protein içerdiğini biliyoruz. Niteliğini bilmediğimiz türde bir kaşar peynirinin bulunduğu bu üründe ilave Peyniraltı suyu tozu yani Protein ilavesi bulunuyor. Buna rağmen üründeki Protein oranı 100 gr.’da 13 gr. seviyesindedir. 🔸Bunun yanısıra, 100 gr.’da ortalama 900 mg. Kalsiyum içeren bir peynir türünün bulunduğu bu Eritme peynirde, Kalsiyum ve Fosfor yani Mineral ilavesi olmasına rağmen 100 gr.’da 441,8 mg. Kalsiyum olduğunu görüyoruz. Gerek Protein ve gerekse Kalsiyum oranlarının büyük oranla kullanılan Kaşar peynirden ziyade ilave edilen Protein ve Mineral katkılarından geldiğini düşünüyoruz. Bu da kullanılan kaşarın niteliği ve kalitesi hakkında zihnimizde bir kez daha soru işareti bırakıyor.
🔸Son olarak üründe A ve D vitaminleri ilavesi ve Peynir aroma vericisi olduğunu görüyoruz. Bir peynir düşünün, içinde peynir aroması var. Maalesef bu ürünü üreten markanın açılımı ise, Süt Endüstrisi Kurumu’dur.

🔍İçindekiler; Kaşar peyniri, Su Tereyağı, Tuz, Emülsifiye edici tuz (Sodyum Fosfat), Mineral (Kalsiyum, Fosfor), Vitamin (A, D), Peynir aroma vericisi, Peyniraltı suyu tozu
🔍SEK Eritme Peynir Besin Değerleri
👉Enerji 267 kcal
👉Karbonhidrat 5,7 gr.
👉Yağ 21 gr.
👉Protein 13,3 gr.
👉Kalsiyum 441,8 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri