Eritme Peyniri

Sütaş Üçgen Peynir


Üçgen peynir yani Eritme peyniri incelemelerimiz devam ediyor. Sorduğunuz ürünlerden; Sütaş Üçgen Peynir’e bakıyoruz. İçeriğine baktığımızda ürünün temel hammaddelerinin Peynir, İnek sütü ve Tereyağı olduğunu görüyoruz. Tabi burada Peynir ifadesi karşılığında hangi çeşit ve hangi nitelikte peynirler olduğunu bilemiyoruz. Bu konu hakkında ambalaj üzerindeki tek bilgi; “ Sütaş Peynirlerinden üretilmiştir.” İfadesidir. Ürünün içeriğindeki diğer detaylara baktığımızda, Eritme peynirinin olmazsa olmazı Emülsifiye edici tuzlar görülmektedir. Bunların haricinde de Sofra tuzu ve Reklendirici olarak Kırmızı biber özü kullanıldığını görüyoruz.

🔸Gelelim ürünün Besin Değerlerine. Öncelikle şunu söyleyelim, üçgen peynirlerin 1 adedi ortalama 12,5 gr.’dır. Yani genel itibariyle verilen 100 gr. değerleri sizleri yanıltmasın. Peynirlerin 12 5 gr.’lık porsiyonlar halinde tüketildiğinde alınan karbonhidrat, yağ ve protein miktarları çok daha düşük olmaktadır. Bu haliyle 100 gr. Sütaş Üçgen Peynir’de 21 gr. Yağ bulunuyor. Üründeki yağ oranı belirtilirken, özellikle “Süt Yağı” ifadesi kullanılmıştır. Burada üründeki yağın, Peynirler, İnek sütü ve Tereyağı kaynaklı olduğunu belirtelim. Bu haliyle 12,5 gr.’lık tek peynir 2,6 gr. yağ içeriyor.
🔸Ürünün 100 gr.’da 4 gr. Karbonhidrat ve 14 gr. Protein içerdiğini görüyoruz. Protein oranı, gerek içeriğindeki peynirler, gerek İnek sütü ve gerekse Tereyağının etkisiyle bir hayli yüksek. Bu haliyle, 15 gr.’lık tek peynirde bile 1,75 gr. Protein olduğunu görüyoruz.
🔸Son olarak gelelim Kalsiyum oranına. Ürünün 100 gr.’da 500 mg. Kalsiyum içerdiğini belirtelim. Bu da, 12,5 gr.’lık tek peynirde 62,5 mg. Kalsiyum demektir. Bu haliyle, bir Yetişkinin günlük alması gereken Kalsiyum miktarının 1000 mg. Olduğunu düşünüldüğünde; günlük kalsiyum ihtiyacının yarısını karşılamak için bu üründen 100 gr. yani yaklaşık 8 tane tüketmek gerekecektir.


🔍İçindekiler; Peynir, İnek sütü, Tereyağı, Emülsifiye edici tuzlar (Sodyum Sitrat, Sodyum Fosfatlar), Sofra tuzu, Renklendirici (Kırmızı biber özü)
🔍Sütaş Üçgen Peynir Besin Değerleri
👉Enerji 261 kcal
👉Karbonhidrat 4 gr.
👉Yağ 21 gr.
👉Protein 14 gr.
👉Kalsiyum 500 mg.
📌Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri