Özel Araştırma

Meyve ve Sebzelerde Künye Uygulaması Hakkında Bilgilendirme


Bu paylaşım Gıda Dedektifi Instagram hesabı üzerinden 8 Aralık 2017 tarihinde yayınlanmıştır. Paylaşımın orijinal haline; https://www.instagram.com/p/Bcc_z99F9FR adresinden ulaşabilirsiniz.

gıda dedektifi

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanarak yürürlüğe giren “Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Kullanılacak Künyelere İlişkin Usül ve Esaslar Hakkında Tebliği” uyarınca marketlerin manav reyonlarında satılan meyve ve sebzelerin Künyeleri yayınlanmaktadır.

Künyede meyve ve sebzelere ait;
👉Üretim yeri / Gümrük Kapısı,
👉Üretim Tarihi / İthal Tarihi,
👉Alım miktarı,
👉Alış fiyatı,
👉Üretici adı,
👉İşletme Adı gibi bilgiler yer alıyor. Bunun yanısıra, ürünlerin alış fiyatının haricinde hemen yan tarafındaki etikette Toplam Maliyet ve bu maliyetin detayları belirtiliyor

Gelelim görsellere; Kilogram alış fiyatı 1,9₺ olan Kivi’nin 7,9₺’ye satıldığını görüyoruz. Toplam maliyeti 4,72₺ olan Kivi, alış fiyatına göre %316, maliyetine göre %67 kâr ile satılıyor.

Bir diğer örnekte; Kilogram alış fiyatı 2,65₺ olan Kumpirlik Patates’in kg. fiyatı 13,25₺’ye satılmaktadır. Ürünün toplam maliyetinin ise 5,44₺olduğunu görüyoruz. Burada da alış fiyatına göre %400, maliyet fiyatına göre %144 kâr ile satış yapılıyor.

Farklı bir tablo olarak Brokoli’yi gösterebiliriz. Brokoli’nin künye bilgileri çerçevesinde kilogram alış fiyatının 3₺ olduğunu görüyoruz. Buna ilave olarak Vergiler, İşletme/Sevk giderleri ve Mağazacılık giderleri eklendiğinde toplam maliyet 6,04₺olmaktadır. Fakat ürünün 4,75₺’ye satıldığını görüyoruz. Buna göre, ürün alış fiyatına göre %58 kârla satılırken, maliyet fiyatlarına göre %78 zararla satıştadır.

Bim markette gördüğümüz Künye örneklerinde ise, Toplam maliyet tablosunun paylaşılmadığını, yalnızca Üretim yeri, Üretim tarihi, Alım miktarı, Alış fiyatı ve Üretici bilgileri olduğunu görüyoruz. Buna göre, Örneğin, Deveci Armut’un Bursa Gürsu merkez köylerinden 14 Kasım 2017’de kg. fiyatı 3,3₺den 7 ton kadar alım yapıldığını anlıyoruz. Ürünün kg. fiyatı bizim gittiğimiz markette 4.25₺ idi. Yani ürün %28 kârla satılmaktadır.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri