İlave Şekersiz, Konserve

Dardanel Gurme Ton Fileto


Birkaç gündür konserve ürünlerinin yanısıra BPA yani Bisfenol-A maddesini de gündeme taşıdık. Bu konuda yüzlerce sayfa bilimsel araştırmayı ve tez çalışmasını inceledik diyebiliriz. Genel itibariyle sizlere birkaç gönderide bunları derlemeye ve konuyla ilgili genel bilgiler vermeye çalıştık. Tabii #GıdaDedektifi olarak yapmamız gereken bu bilgileri verdikten sonra sizlere marketlerdeki örnekleri de sunmaktır.
🔸Seramik ve cam, BPA içermeyen doğal maddelerdir. Metalde de BPA bulunmaz fakat gıdayla temas etmemesi adına uygulanan reçinede bulunduğunu biliyoruz. Plastik ise, BPA’nın en yoğun bulunduğu ambalaj çeşididir diyebiliriz. Bu bağlamda bizler de cam kavanozları incelemeye koyulduk ve sizlere cam kavanozda Ton balığı örneği vermek istedik. Fakat bunu araştırırken bir önceki gönderimizde bahsettiğimiz #BPA maddesiyle ilgili çok ilginç bir uyarıyla karşılaştık.
🔸Ürünümüz, Dardanel Zeytinyağlı Ton Balığı. 185 gr.’lık Cam kavanozda satışa sunulmaktadır. İçeriğinde Ton balığı, Zeytinyağı ve Tuz bulunmaktadır. Ürünün cam kavanozda olması ve muhtemelen özenle seçilmiş fileto etler bulunması sebebiyle fiyatı metal konservelere göre bir miktar yüksek.
🔸Bunun yanısıra ürünün kapağına iliştirilmiş etikette çok önemli şu ifadeler dikkat çekmektedir; “Ton balığının en nefis sunum şekliyle benzersiz bir tat. Üstelik Sağlıklı kapakta.” ve hemen yanında “Bisfenol-A BPA içermeyen kapak”
📌Bu durum bir önceki gönderide anlattığımız tüm gerçekleri uygulamada da ortaya koymaktadır. Basit bir mantık yürütmeyle; Bisfenol A içermeyen kapak “sağlıklı” kapaksa, Bisfenol A içeren kapak da açıkça sağlıksız kapak oluyor. Aynı zamanda BPA’nın cam konserve kapaklarında da olduğu gerçeğini açıkça gösteriyor. Bu da BPA konusuna gerçekten çok dikkat etmemiz gerekliliğini bir kez daha ortaya koyuyor. Bu örneği Dardanel ürünü üzerinden verirken, aslında bu markaya da teşekkür etmek istiyoruz. Öyle ki, bu önemli konuyu bizlerden gizlemek yerine bunu açıkça ve dürüstçe etiketlerinde yer vermeleri biz tüketicilerin doğru bilgilenmesi açısından çok değerlidir. Bunun bir sonraki aşaması da tüm ambalajlardan bu maddeyi arındırmak olacaktır.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri