Salça ve Soslar

Pakmaya Şekerli Vanilin


Evlerde yapılan keklerde ve kurabiyelerde kullanılan Şekerli Vanilin’in içeriğine hiç baktınız mı? İsterseniz birlikte bakalım. Vanilin aslen doğada vanilyanın meyvesinde glikozit halinde bulunan hoş kokulu bir maddedir. Kritalize şekilde, renksiz ve ergime noktası 82 °C’dir.

🔸Bu haliyle, paketli gıdalarda Aroma verici adı altında gördüğümüz Vanilin üç farklı yolla elde edilebilmektedir. Bunlardan tercih edilebilir olanı doğal olarak Vanilya’dan elde edilmiş halidir. Bunu da az miktarda paketli gıdada Doğal Aroma verici olarak Vanilya ya da Vanilin ismiyle görebilmekteyiz. Bunun yanısıra, Doğala Özdeş olarak ifade edilen Vanilin kereste ve kağıt yan ürünü olan ligninden elde edilmektedir. Doğal ya da Doğala özdeş ifadeleri yoksa, Vanilin’in petrol ürünü olan Fenolden üretildiğini anlayabiliriz. Piyasadaki Vanilin katkılarının çoğunun sentetik yollarla üretildiğini anlıyoruz.
🔸Peki bakalım örnek Şekerli Vanilin’e… Pakmaya Şekerli Vanilin içeriğine baktığımızda Şeker, Vanilin ve Topaklanmayı Önleyici olduğunu görüyoruz. Üründeki Vanilin oranı ise sadece %3’tür. Herhangi aksi bir ifade olmadığına göre Vanilin’in doğal veya doğala özdeş olmadığını anlıyoruz. Bu ürünün tek paketi 5 gr.’dır. Yani bunun içeriğinde sadece 0,15 gr. Vanilin vardır. Geri kalanının tamamına yakınının Şeker olduğunu belirtelim. Yani tek pakette 2 tane küp şekerden fazla şeker bulunuyor. Bu haliyle, siz kek veya kurabiyenize aroma vermesi için Vanilin kattığınızda aslında tek pakette 2 tane küp şeker eklemiş oluyorsunuz. Bu haliyle, ürünün isminin Şekerli Vanilin değil, Sentetik Vanilinli Şeker olması gerekmektedir.
🔸Bir başka ilginç detaya daha gelelim. Bu Şekerli Vanilin’in 5’li paketi yani 25 gramı 1 ₺’dir. Paketin üstünde de “Ekonomik” yazmaktadır. Siz bu fiyata aslında 1 gramdan daha az Vanilin ve yaklaşık 24 gr. Şeker almaktasınız. Kg. fiyatı 17,5 ₺ kabul edersek, 24 gr. şeker aslında sadece ve sadece 8 kuruştur! Yani burada 8 kuruşluk bir şeker ve 1 gramdan daha az Vanilin ürününün Ekonomik ifadesiyle 1 ₺’ye satıldığını görüyoruz.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri