Konserve

Tukaş Mısır Konservesi


Salatalarınıza eklediğiniz Mısırlarda şeker olduğunu hiç düşündünüz mü? Tatlı mısır veya Sweet Corn ifadesi halihazırda zaten içeriğinde yüksek oranda Karbonhidrat ve doğal şeker olduğunu gösterirken, konservelerde satılan mısırlarda İlave Şeker katkısı bulunmaktadır. Bunun yanısıra, bu mısırların GDO’lu olup olmadığıyla ilgili etiketlerde herhangi bir bilgi alamamaktayız. Bu konuda birkaç örnek inceleyeceğiz.

🔸İlk olarak Tukaş marka Mısır ürününe bakıyoruz. İçeriğinde Tane Mısır, Şeker ve Tuz bulunuyor. Ne kadar ilginç değil mi? Hem tatlı, hem ilave şekerli hem de tuzlu. Yani ne ararsanız var☝
🔸Genel olarak Mısır 100 gr.’da ortalama 20 gr. Karbonhidrat içerir. Bunun yaklaşık 3 gr. kadarı mısırın içeriğindeki Doğal şekerdir. Aynı orandaki Mısırın ortalama 3 gr. Protein içerdiğini ve Lif oranının ortalama 2 ila 3 aralığında olduğu bilinmektedir.
🔸Bu bilgiler çerçevesinde, Tukaş marka Mısır ürününe bakıyoruz. Öncelikle ürünün 100 gr.’da 23 gr. Karbonhidrat içerdiğini belirtelim. Bunun karşılığında aynı miktar üründeki lif oranı sadece 1,8 gr.’dır. Bu mısır tüketiminde içeriğindeki Karbonhidratın kana hızlı karışacağını gösterir. Bunun özeti olarak mısır tüketimi sizi kısa sürede acıktırır diyebiliriz.
🔸Bunun yanısıra, Tukaş marka Mısır konservesinin 100 gr.’da 8 gr. Şeker içerdiğini görüyoruz. Bu doğal mısıra ilave olarak ortalama 5 gr. yani 2,5 küp şeker kadar şeker eklendiğini gösterir. Bu değer üzerinden hesaplarsak 135 gr.’lık tek bir konservede ilave yaklaşık 7 gr. yani 3,5 küp şeker kadar ilave şeker olduğunu söyleyebiliriz.
🔸Bunların haricinde üründeki mısırın Menşei’nin Türkiye olduğunu belirtelim. Etiketten anladığımız kadarıyla Tukaş marka mısırların Balıkesir’in Manyas ilçesinde üretildiğini anlıyoruz. İlk bakışta GDO’lu olmadığı kanaatine sahip olsak da kesin bir kanıya varamıyoruz.

🔍Tukaş Mısır Konservesi Besin Değerleri
👉Enerji 158 kcal
👉Karbonhidrat 31 gr.
👉Yağ 1,3 gr.
👉Protein 4 gr.
👉Lif 2,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek konservede süzülmüş 135 gr. Tane Mısır için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri