Salça ve Soslar

Dr. Oetker Vanilya Aroması


Haftasonu yaptığımız Şekerli Vanilin paylaşımından sonra çokça sorulan Sıvı Vanilya aromasına bugün markette rastladık. Farklı bir markanın ürününü göremediğimizden dolayı ankette de özellikle bu ürün olup olmadığını sorduk. Sanıyorum yorumlar kısmında Sıvı Vanilya veya Sıvı Vanilin incelemesini soranlar bu üründen bahsediyorlar.

🔸Öncelikle bu ürünün 2 ml.’lik 4 tane tüp şeklinde toplam 8 ml. ürün olarak satıldığını söyleyelim. Ürünü kolaylıkla Vanilin ve Kabartma tozu reyonundan alabiliyorsunuz. Ürünün arka ambalajına baktığımızda “Pasta, kek, kurabiye ve tatlılarınıza, ayrıca soğuk ve sıcak içeceklerinize lezzet katmak içindir.” İfadesini görüyoruz. Yarım kg. un için 1 şişe aromanın yeterli olduğu belirtilmektedir.
🔸Ürünle ilgili çok ama çok önemli detaylar var. Öncelikle, ürünün Vanilya değil, vanilya aroması olduğunu, içeriğinde kesinlikle Vanilya bulunmadığı özellikle ifade edelim. İçeriğine baktığımızda Su, Taşıyıcılar, Aroma verici ve Etil Alkol olduğu görülmektedir.
🔸İlk olarak ürünün Alkol içeriğine bakalım. Üründe Etil alkol olduğunu ve bunun ambalajın arka kısmında “Alkol içerir” ifadesiyle belirtildiğini görüyoruz. Alkoller geniş bir sınıflandırma ağına sahip olup, organik kimyanın önemli bileşik gruplarından biridir. Alkoller grubunda Etanol (Etil Alkol), Metanol (Metil Alkol), Gliserin, Propanol, Benzil alkol vb. birçok farklı çeşit mevcuttur. Alkollerden gıda ve beslenme konusunda önemli olanları Metanol, Etanol ve Gliserol’dür. Bunlardan Etanol yani Etil Alkol sarhoşluk verici özelliğe sahiptir. Bu haliyle bu üründe alkollü içeceklerde de bulunan sarhoşluk verme özelliğine sahip Etil Alkol bulunmaktadır.
🔸Gelelim Taşıyıcılar parantezinde yer alan maddelere. İlk olarak karşımıza çıkan madde; Propilen Glikol maddesidir. Bu madde, ticari endüstride birçok kullanım alanı olan bir petrol yağı türevidir. Maddenin temel özelliği suyu tutmasıdır. Bu haliyle, sigarada da kullanılan Propilen Glikol maddesi, sigaranın kurumasını önleyen “nem tutucu” madde olarak kullanılmaktadır. Söz konusu maddenin sağlığa birçok zararı raporlanmış olup, özellikle sigara içimi esnasında yanarak kansere yol açan yani toksik bir maddedir.
🔸Taşıyıcılar parantezindeki diğer madde ise, Diasetil maddesidir. Bu madde de özellikle elektronik sigaralarda kullanılan bir madde olup, akciğer hastalığına sebep olduğu kanıtlanmıştır. Bu maddenin mikroaldalgalar için üretilmiş patlamış mısırlarda kullanıldığı ve kullanımının yasaklandığını da söyleyelim.
🔸Bu haliyle, bu ürünün uzaktan yakından Vanilya aroması ile ilgisi yoktur, olamaz. Bu ürünün Vanilya aroması olarak kek, kurabiye veya pastalarda kullanımında etil alkol, propilen glikol ve diasetil gibi maddeleri de vücudumuza alacağımız anlamına gelmektedir. Her biri birbirinden farklı zararlar içeren bu maddelerin bu tarz bir ürünün içeriğinde, ulaşımı çok kolay bir şekilde satılıyor olmasına da ayrıca şaşırdığımızı belirtmek isteriz.
🔍İçindekiler; Su, Taşıyıcılar (Propilen Glikol, Diasetil), Aroma verici, Etil AlkolLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri